SME

Šport mládeže nad zlato

Londýnsky olympijský neúspech je príležitosťou na reflexiu. Zamerať sa treba na mládež, nielen na počet medailí.

Zlatú medailu získala v Londýne aj pätnásťročná litovská prsiarka Ruta Meilutyteová.Zlatú medailu získala v Londýne aj pätnásťročná litovská prsiarka Ruta Meilutyteová. (Zdroj: TASR/AP)

Hry, kde Slováci zlyhali. Olympiáda potvrdila: slovenský šport upadá. Slovensko prvý raz bez zlata. Takéto nelichotivé titulky pondelkových denníkov pokračovali včera: Kam sme sa to dostali? Najväčší pokles v porovnaní s Pekingom! Hodnotenie slovenských olympionikov a systému športu nebolo iné ani v hlavných správach najsledovanejšej televízie minulý týždeň. Ťažká kritika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reakcie olympijských funkcionárov boli diametrálne odlišné od vnímania pospolitým ľudom a médiami: „Bolo by nezodpovedné povedať, že v Londýne sme boli neúspešní.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozdielne hodnotenie vôbec nie je podstatné. Dôležitý nie je ani pohľad navôkol. Popri desiatich medailách pre Česko (štyri zlaté), dokonca 18 pre Maďarsko (osem zlatých) je tu aj rakúska nula. Zmeny v slovenskom športe treba tak či tak!

Bezradnosť a mlčanie

Športové hnutie nevie roky prichádzať s efektívnymi riešeniami. Požiadavky smeruje na viac peňazí do športu, ešte viac peňazí z našich daní a ešte trošku viac, najlepšie „vrátením lotérií hnutiu“, ktoré by ich samo rozdeľovalo. Povzdychom smerom k strážcom kasy bez premysleného konceptu hovorí o daňových úľavách a doživotnej rente. Pred olympiádou rezonovala diskusia o počte hlasov pre zväzy v novej strešnej organizácii. O obsahu nič.

Príznačný bol podtitulok SME predvčerom citujúci prezidenta SOV: „Musíme niečo zmeniť.“ „Niečo“ treba meniť vždy aj po úspešných vystúpeniach. Hm, ale čo?

SkryťVypnúť reklamu

Myšlienkovú bezradnosť športových funkcionárov dopĺňa mlčanie relevantných politikov. Šport nebol nikdy volebnou témou, prioritou nie je ani od ostatných volieb. Minister športu je tichučko. Prvým opatrením zachoval doterajší neprehľadný systém financovania športu. Predchádzajúcou vládou schválená povinná tretia hodina telesnej výchovy bola zrušená. Nespokojná reakcia prišla len od telocvikárov, od funkcionárov žiadna.

Úspech ako vzor

Aké majú byť systémové zmeny? Na úvod postačí poctivá diskusia o verejnom záujme v športe. Má ním byť pravidelné športovanie detí a mládeže a reprezentačný úspech, ktorý si niekto všimne. Nie však úspech samotný, počet medailí, hoci olympijských. Dosiahnutie úspechu treba vnímať ako prostriedok na získanie vzorov a následne pritiahnutie detí k športu. Prínos zeleného cyklistu Sagana pre slovenský šport je aj bez medaily obrovský.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer štvrťstoročie od socializmu je najvyšší čas vyčísliť finančné toky z centrálnych zdrojov, ktoré cez tri ministerstvá – školstva, obrany, vnútra – a ďalšie kanály tečú do športu. Financovanie športu už v roku 2013 treba pripraviť na základe transparentných a merateľných kritérií, ktorými by mali byť úspech, spoločenský význam športu a počet športujúcich detí. Je možné zlepšiť návrh ministra Jurzycu, ktorého spoluautorom je autor článku.

Kritériá by sa mali vzťahovať na všetky centrálne financie na šport, teda na celý športový koláč všetkých troch rezortov. Zostavenie jedného centrálneho rebríčka športovcov najmä na základe úspechu zabezpečí, že všetci potenciálni medailisti budú mať nerušenú prípravu. Skokani olympiády (Klocová, Hagara), ale aj ďalší úspešní športovci by dostali podľa rebríčka automaticky o rok viac a časť financií by išla aj zväzu, ktorý ich vychoval. Štátni profesionáli bez výsledkov musia preč.

SkryťVypnúť reklamu

Už v ďalšom roku treba prestať z našich daní financovať množstvo bizarných nezmyselných podujatí. Prijať treba transparentné pravidlá rozdelenia marketingových peňazí Tiposu a ďalších štátnych entít. Zmapovať treba aj finančné toky na šport zo samosprávy, ktoré by taktiež mali mať kritériá na ich rozdelenie.

Na mládež aspoň polovica peňazí

Na mládež by mala ísť minimálne polovica centrálnych zdrojov, ako sme navrhli minulý rok. Povinná tretia hodina telesnej výchovy by sa mala postupne zaviesť a obsah telocviku zmeniť na zážitkový. Deťom treba ukázať viaceré športy.

Športové poukazy treba vyčleniť zo vzdelávacích poukazov a posunúť ich aj športovým klubom. „Oživenie športových súťaží v základných školách, rozvoj mládežníckeho športu, modernizácia miestnych športovísk a zlepšenie vzťahov medzi športovými klubmi a školami“ by mali byť prioritami nielen pre britského premiéra Camerona (65 medailí, 29 zlatých), ale aj pre slovenského premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmotať treba dlhé roky nezmenenú komplikovanú spleť nadnormatívov športových tried a športových gymnázií, domotanú ešte viac centrami olympijskej prípravy, a prepojiť vzdelávací systém v športe so športovými zväzmi, aby podporil skutočné talenty.

A čo funkcionári a verejnosť? Slovenský šport tvorí množstvo slušných ľudí, ktorí mu v kluboch a zväzoch venujú veľa času a energie, často zadarmo. Šport sa pohne vpred, ak kritická masa týchto ľudí pochopí, že nielen ich športové zväzy majú zodpovednosť za reprezentáciu a prácu s mládežou, ale aj oni sami za voľbu zväzových funkcionárov a následne olympijských či strešných. Tlak musí prísť zdola. Lepšie spravovanie klubov a zväzov zníži počet káuz a škandálov a pritiahne viac súkromných peňazí do športu.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť by mala trvať na zverejňovaní zmlúv a faktúr v takom rozsahu, ktorý neparalyzuje činnosť spolkov. Rodičia by sa mali zaujímať, či v škole telocvik neodpadáva a či z neho majú deti radosť, či sa otvárajú športové krúžky v požadovanej kvalite, či je školský dvor poobede otvorený, čo robí pre šport ich richtár so zastupiteľstvom.

Londýnsky neúspech musí byť príležitosťou na reflexiu. Keby Hochschornerovci neťukli a boli zlatí, tak by nás funkcionári skrytí za úspech Bartekovej v MOV presvedčili, že všetko v športe je fajn? Netreba kopať ani do športovcov, ktorí si išli nazbierať odznaky na olympiádu. Nakopnúť správnym smerom treba celý slovenský šport. Aj za cenu, že medailí z Ria môže byť ešte menej.

(Autor je športový manažér a analytik think-tanku CENSAP – Centrum športových analýz a projektov, bývalý poradca ministra školstva)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Jozef Tokoš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu