Posledné týždne potvrdzujú, že máločo vie byť také vzrušujúce ako veda, výskum a vzdelávanie. Zatknutý rektor, korupcia, vykradnuté archívy, kšeftovanie s prácami, pochybné tituly, konflikty medzi hodnostármi, kódovanie výsledkov prijímačiek. Čo dodať – radujme sa.
A poučme sa v tom, čo by sa zišlo slovenskému vysokému školstvu:
1. Väčšia transparentnosť. Keby existoval dobrý systém publikovania študentských prác, ktorých vznik bol zväčša financovaný zo štátneho, nemuseli by sme sa báť, či nás zlodej nepripraví o cenné know-how z dielne Jána Figeľa či Viery Tomanovej. Viselo by v bezpečí internetu.
Podobne by sme si mohli odpustiť obavy o to, či školy nešvindľujú pri prijímačkách, ak by sme videli menný zoznam prijatých. Argument o potrebe chrániť osobné údaje je fajn. Len ako je potom možné, že zoznam absolventov školy zverejňujú bežne? A samotný fakt, že sa rektori ozvali proti prezidentovi svojho spolku, je čosi nevídané. Len škoda, že z vyjadrenia nebolo jasné, čo presne im na jeho interview v SME neštimovalo. Otvorenosti skrátka treba viac.
2. Intenzívnejšia diskusia o spoplatnení štúdia. Kým sú tituly len okrasou, ktorá sa dá získať zadarmo alebo za minimálne všimné, dopyt po nich je, samozrejme, vysoký. Keby za pár písmen na vizitke navyše bolo treba naozaj platiť, možno by záujem opadol aj bez vymýšľania zložitých kontrol kvality.
Podobne tak s korupciou – úplatky kvitnú najmä v nemocniciach, kde je všetko „bezplatné“ a v súkromných v podstate neexistujú. So školstvom to bude veľmi podobne. Nehovoriac o tom, že rozhodovanie o tom, ktoré profesie si trh pýta, sa prenesie z tabuliek Dušana Čaploviča práve na ten trh zosobnený v hlavách študentov a rodičov.
3. Odstránenie formálnych bariér. Časť naháňania titulov je daná tým, že sú podmienkou na výkon množstva funkcií. Mnohí zamestnávatelia by sa pritom zrejme zhodli, že úroveň schopností a výška dosiahnutého vzdelania nie sú v priamom súvise.
Existuje zopár výnimiek, ale ak sa nad tým zamyslíme hlbšie – ak niekto zloží skúšky a nájde si klienta, prečo by nemohol byť, povedzme, advokátom aj bez právnického titulu? Určite je to menej absurdné než to, že elektroinžinier Figeľ dostal PhD. zo sociálnej práce s dizertačkou o európskej integrácii.
Kto bol proti zverejňovaniu? Čítajte reakciu poslanca SDKÚ Miroslava Beblavého
Zdravotníctvo nepotrebuje viac peňazí, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Za neschopnosť súdov odškodniť obete dopravných nehôd zároveň s odsúdením páchateľa môže rovnaký prírodný úkaz ako za väčšinu samotných nehôd – zotrvačnosť, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz