Plní štát svoje úlohy dobre a nemohol by to robiť lepšie? Projekt denníka SME v spolupráci s ministerstvom vnútra a súkromnou audítorskou firmou sa pokúsi nájsť odpoveď.
Naozaj vyčerpal štát všetky možnosti plošných škrtov? Je pravdivá predstava, že úradníci delia svoj čas medzi solitaire a Plus sedem dní? Dá sa ušetriť, ak sa na kancelárie úradov vyvesia cedule s novými názvami? Je aj pri dnešnom stave legislatívy, IT a platov možné, aby štát poskytoval občanovi kvalitnejšie služby? Majú excelovské tabuľky o fungovaní verejnej správy niečo spoločné s realitou?
Toto sú základné otázky, na ktoré chce aspoň čiastočne zodpovedať projekt, v rámci ktorého denník SME spolu s konzultantmi z Accenture analyzovali chod konkrétneho štátneho úradu. Zistenia budeme prinášať postupne v priebehu týždňa. Ale keďže spolupráca novín so štátom a súkromnou firmou nie je úplne obvyklá, samotný projekt môže vyvolať niektoré otázky. Tu je pokus o odpovedanie aspoň na niektoré z nich:
Z koho iniciatívy akcia vzišla? Človek vycvičený internetovými diskusiami na sme.sk dokáže predvídať dva typy podozrievavých reakcií – buď akciu vymyslel Kaliňák ako PR pre ESO, alebo Accenture v snahe dostať sa ku štátnym zákazkám.
Nikto za nič neplatil
Nič z toho nie je pravda – ministerstvu sa analýza aj mediálna pozornosť zrejme hodia pri chystanej reforme, ale to je všetko. ESO zohralo len tú úlohu, že spomedzi možných rezortov, ktoré pod sebou majú sieť úradov, sme oslovili práve vnútro. Prizvať konzultantov bolo od začiatkov súčasťou plánu, pretože skutočnú analýzu dokáže spraviť len expert. Accenture malo to šťastie, že sme ich spomedzi množiny kandidátov oslovili prvých a bez váhania povedali áno.
Aké boli pravidlá spolupráce? Nikto nikomu za nič neplatil ani nesľúbil, okrem výstupov, ktoré uvidíte. Ministerstvo si mohlo vopred vyhradiť informácie, ktoré budú tabu. Okrem osobných údajov zamestnancov neboli žiadne a ani neskôr nijako nezasahovali do výstupov. Podmienkou Accenture bolo zachovanie anonymity ich ľudí nasadených v úrade.
Prečo práve tento úrad? Výber konkrétnej inštitúcie bol vecou trojstrannej dohody. Cieľom bolo nájsť úrad spadajúci pod vnútro, s ktorým ľudia prichádzajú do styku. Výhodou obvodného úradu v sídle kraja je navyše významná úloha, ktorú má hrať po reforme. Trnava vyhrala ako mesto, kam sa dá dochádzať z Bratislavy, ale zároveň nie je hlavným mestom, ktoré je predsa len netypické.
Všade rovnako
Je jeden úrad a jeden týždeň dosť na to, aby sa dali robiť akékoľvek závery? Nedá sa získať obraz o celom byrokratickom aparáte. Ale vybaviť jedného živnostníka trvá rovnako dlho v zime ako v lete a rovnako v Trnave ako v Prešove, ministerstvo poskytlo súhrnné štatistiky o počte vybavenej agendy za minulé roky, legislatíva a procesy sú všade podobné a pozorovania a prepočty nerobia amatéri, ktorí by si chceli narobiť hanbu.
Projekt tak má reálnu šancu prispieť k tomu, aby reforma verejnej správy nevyzerala z pohľadu štátu ako tento text – len ako rozhovor so sebou samým.