Občania Slovenska by pravdepodobne radi videli vo výkonnej moci profesionálov. To by bola dobrá správa pre krajinu, ak by sme poznali kritériá profesionality, ale aj kritériá pohľadu občanov na profesionalitu. Tento týždeň bol totiž zverejnený okrem straníckych preferencií aj prieskum, ako respondenti hľadajú profesionálov do politiky. Jedna z otázok znela, kto je profesionál. V agentúre Polis sa poradie „profesionálov“ v politike príliš nelíšilo od prieskumov obľúbenosti politikov. Teda ak rebríčky „obľúbenosti“ a „dôveryhodnosti“ vedie dlhodobo Robert Fico a hneď za ním je Vladimír Mečiar, v tomto prieskume sú lídrami rebríčka profesionality.
Ak by bola pravda, že dôveryhodnosť a obľúbenosť politických osobností sa prekrýva s ich profesionalitou, mohli by sme v krajine pod Tatrami pokojne otvárať šampanské. Našu krajinu totiž dostanú šancu viesť politici, ktorí sú skutoční profesionáli a popritom sú aj obľúbení medzi voličmi.
Také jednoduché to však nie je. Prieskum stanovil poradie šestnástich politikov, tí pod štyrmi percentami sa dostali do sféry „ostatní“. Všetci šestnásti majú vysokú školu, s výnimkou troch aj akademický titul, dvaja sú dokonca vysokoškolskými učiteľmi s príslušným titulom pred menom. Všetci majú prax vo svojom odbore a u personálnych agentúr by databázu dlho neobsadzovali. Ale ak pripomenieme, že medzi nimi sú Čarnogurský, Bugár, Rusko, Tkáč či Dzurinda, ďalej Weiss, Malíková a Hrušovský, pravdepodobne si čitateľ bude vedieť urobiť slušný obraz o tom, nakoľko sa v uplynulých mesiacoch zachovali v politickom rozhodovaní profesionálne.