Ekonomická inflácia znamená, že klesá hodnota peňazí. A väčšina ekonómov, dokonca i tých keynesiánskych uznáva, že príčinou je priveľa peňazí v obehu.
Na Slovensku je evidentne v obehu priveľa titulov. Bakalárov, magistrov a doktorov, dokonca i tých s PhD. z najrôznejších odborov a špecializácií pribúda každý rok viac a viac. Hoci sa to ťažko kvantifikuje a dokazuje, zrejme to nebude spôsobené prudkým nárastom inteligencie populácie.
Správa pre okolie
Čo je úlohou titulov? Informovať okolie, že daný jedinec je odborník vo svojej oblasti, že bol schopný vo svojom odbore dokončiť vysokoškolské vzdelanie, a teda by mal byť schopný v tomto odbore aj samostatne pracovať.
Dnes sa však táto informačná hodnota stráca, dochádza k inflácii titulov. Rozdáva sa ich tak veľa, že nemajú pomaly žiadnu hodnotu. Ale je to problém, ktorý by mal riešiť štát? Aj pravicovo orientovaný človek má v školstve a vede často sklony vzývať primitívny etatizmus. Nech štát obmedzí počet vysokých škôl, odborov, nech štát určí a kontroluje rôzne kritériá na postupy, akreditácie... Ale je to naozaj potrebné?
V USA i v západnej Európe je predsa tiež množstvo škôl a neprekáža to. Vyštudovať medicínu na Harvarde alebo v Heidelbergu znamená totiž niečo úplne iné, ako vyštudovať tú istú medicínu s rovnakým titulom v provinčnej americkej či nemeckej univerzite nižšej kategórie. Cielene nedávam príklady, lebo každý pozná tie najlepšie školy a to stačí. Diplom z kvalitnej školy má oveľa vyššiu hodnotu, hoci je na ňom napísané to isté čo na iných. Je to úplne iná mena. A na niečo podobné by sme si mali zvyknúť aj tu na Slovensku.