Financovať národný futbalový štadión formou PPP principiálne nie je zlý nápad. Riziko spojené so zložitou organizáciu stavby a prevádzky by prešlo na súkromného investora.
Ten by si ho určite ocenil, no keďže pravdepodobnosť zlyhania súkromného investora pri výstavbe a spravovaní štadióna je dramaticky nižšia ako v prípade štátu, stále by to bolo pre verejné rozpočty výhodné.
Výhodnosť PPP je vysoko pravdepodobná aj napriek tomu, že súkromnému investorovi musí štát fakticky zaplatiť aj úroky na financovanie štadióna. Áno, štát by si dokázal požičať výrazne lacnejšie, ibaže pravdepodobnosť jeho zlyhania ako investora je taká veľká, že PPP sa aj po zohľadnení úrokov zdá ako lepšie riešenie.
Jediný, no kľúčový problém je, že Smer chce stavať národný futbalový štadión partnerstvom medzi štátom a Ivanom Kmotríkom bez toho, aby výhodnosť slovanistickej ponuky otestovala súťaž.
Štát by mal povedať, čo chce. Teda napríklad, ako najďalej by mal štadión stáť od medzinárodného letiska a diaľnice, akú divácku kapacitu a aké štandardy (napríklad UEFA) by mal štadión spĺňať, aké iné funkcie by ešte mal štadión plniť a odkedy a v akých splátkach je štát ochotný za štadión platiť.
Potom by mal štát dať lehotu, počas ktorej by možní investori nakalkulovali ponuky a predstavili architektonický návrh. Až v takej súťaži by štát povedal, čo a prečo je preň lepšie a či vôbec prišla ponuka, ktorú sa oplatí prijať.
Druhá možnosť, to čo oficiálne plánuje predseda vlády, je stretnutie „všetkých zainteresovaných strán“, na ktorom sa všetko podstatné dohodne. Ale kto na ňom určí, či cena je pre štát primeraná? Premiér? Minister školstva? Alebo rada, nebodaj, poslanca Galisa? Aj keď predpokladáme snahu politikov Smeru byť maximálne šetrní k štátnemu rozpočtu, ak rokujú iba s jedným investorom, sú v pasci, v ktorej sa cena pre štát nestláča, ale rastie.
Proti súťaži tentoraz nemožno použiť ani výhovorku na nedostatok času, ktorá sa použila pri výstavbe hokejového štadióna pre družstvo Juraja Širokého. Žiadne futbalové majstrovstvá najbližšie desaťročia nechystáme.
Ak by aj takmer istým výsledkom celého tendra malo byť víťazstvo projektu už nachystaného pre bratislavské Tehelné pole a ak by sme si aj boli istí, že cena je už stlačená maximálne, malo by to pre krajinu obrovský význam. Tie deti, ktoré si majú na tom štadióne hľadať vzory pre život, by videli, že normálne, frajerské a čestné je súťažiť. Najmä ak ide o štátne peniaze.