SME

Právo a pudy

V prípade Rómov sa u nás naozaj často používa dvojaký meter. Lenže väčšinou v ich neprospech.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

Jedno majú predseda SDKÚ Pavol Frešo a poslanec rovnakej strany Ľudovít Kaník s extrémistickým lídrom Mariánom Kotlebom spoločné. Boj proti čiernym stavbám je pre nich len príležitosťou priživiť sa na protirómskych náladách v spoločnosti.

Ak by Frešovi a Kaníkovi išlo naozaj o boj proti nelegálnym stavbám bez ohľadu na to, či ich postavil Slovák, alebo Róm (ako tvrdil Frešo v reakcii pre SME), nemuseli sa s tlačovkou, na ktorej svoju legislatívnu iniciatívu oznámili, trepať až k nejakej rómskej osade. Vhodný, oveľa luxusnejšie vyzerajúci nelegálne postavený objekt, pred ktorým by sa mohli vyfotiť, by ľahko našli aj v Bratislave a jej blízkom okolí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Maximálne by sa mohlo prihodiť, že by zakrátko vysvitlo - už len vzhľadom na to, kto hlavnému mestu väčšinou vládol - že nelegálnym staviteľom je niekto blízky ich vlastnej strane. Pritom sú takéto čierne stavby už len pre svoj „gorilí aspekt“ spoločensky oveľa nebezpečnejšie než nejaké rómske osady. Sú totiž výsledkom zneužívania moci a prepojenia politiky s kriminalitou.

Celá kauza Krásnej Hôrky je nádherným príkladom politického a spoločenského pokrytectva. Naozaj mimoriadne vzácny a krásny, ale dlhodobo zanedbávaný hrad bol, napokon ako zvyšok našich pamiatok, väčšine obyvateľov Slovenska úprimne ukradnutý a asi by sa ich obzvlášť nedotklo, ak by ho nejaká firma prerobila na zábavný park s hypermarketom. Pre politikov to platí dupľom. Začal ich zaujímať až vtedy, keď vyhorel a najmä preto, lebo sa z toho dali obviniť Rómovia.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhorel síce najmä preto, lebo bol dlhodobo zanedbávaný a zle sa oň starali, to sa však do príbehu o spravodlivom rozhorčení nehodilo.

Väčšinu Slovenska netrápilo, keď chcela prvá Ficova vláda protiústavne vyvlastňovať pozemky v údajnom verejnom záujme, netrápili ho ani rozsiahle podvody a okrádania pravých vlastníkov na pozemkovom fonde.

Pred najrôznejšími čiernymi stavbami sa aj v občiansky azda najuvedomelejšej Bratislave objaví maximálne pár aktivistov s transparentmi, aby pobavili okoloidúcich. Nevymáhateľnosť práva na Slovensku málokedy trápi niekoho iného než toho, kto je bezprostrednou obeťou svojvôle.

Aby sa to zmenilo, evidentne treba, aby do toho boli zapletení Rómovia, presnejšie aby ich bolo možné označiť ako vinníkov a pôvodcov všetkého zla. Apel na zodpovednosť, právne cítenie a úctu k spravodlivosti väčšinou nepomáha a ľud na nohy nepostaví, apel na pudy a predhodenie niekoho odlišného a cudzieho ako nepriateľa o to viac.

SkryťVypnúť reklamu

Voči Rómom sa vraj u nás používa dvojaký meter a sú nespravodlivo zvýhodňovaní, a asi je to občas pravda. Stačí sa však trochu zamyslieť, aby sme zistili, že dvojaký meter sa naozaj používa, ale oveľa častejšie presne naopak.

Čítajte viac komentárov:

Poľnohospodárska a potravinárska loby je o to silnejšia, o čo miniatúrnejší je jej význam pre ekonomiku krajiny, myslí si Peter Schutz

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Fico by sa mal pri jednej zdravotnej poisťovni poučiť z toho, ako pochodil s vyvlastňovaním pozemkov pre diaľnice, píše Lukáš Fila

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

SkryťVypnúť reklamu

Represívna cesta riešenia rómskej otázky má jednu zásadnú chybu, pre ktorú nebude fungovať, píše Peter Morvay

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 995
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 506
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 404
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 898
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 401
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 929
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 700
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán je odtrhnutý z reťaze.


7

Dobré správy. Humor je naďalej účinnou zbraňou bezmocných voči mocným.


35
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 65

Keď sa ani len od vlastného premiéra nedokážeš nič naučiť.


9
  1. Milan Buno: Post-sovietska Ukrajina a čo znamená zostať, keď všetci odišli... | 7 knižných tipov
  2. Ján Karas: Mýtus o rovnakom štarte: O tých, čo bežia bosí za dôstojnosťou
  3. Jozef Huljak: Apple Intelligence v Číne: Prečo si Apple vybral Alibabu a ako geopolitika ovplyvňuje nasadenie AI v iPhonoch
  4. Martin Fronk: Dolná Strehová nie je len o termálnej vode. Tu sa zrodila Tragédia človeka!
  5. Viktor Pamula: Ako mestská televízia vláde pomáha
  6. Ondřej Havelka: Nahota a fascinující tradice. Kultura a náboženství u Čadského jezera
  7. Otilia Horrocks: Poplach v Smere SD spôsobil Europoslanec p.T. Zdechovský / plus 2 x video/
  8. František Kukura: Konformizmus: Ako si pomaly zradíš dušu a ešte sa pri tom usmievaš
  1. Janka Bittó Cigániková: Šialený zákon na ochranu kňazov schválený. Od 1. júla ich musia pustiť všade - aj na gynekologické a detské oddelenia 79 774
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 798
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 12 189
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 12 180
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 11 057
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 9 578
  7. Elena Antalová: Pani riaditeľka STVR, to Vy? 5 938
  8. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 5 829
  1. Radko Mačuha: Tak sme si vyštrngali deň pracovného nasadenia.
  2. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  3. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  4. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  5. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  6. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  8. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
SkryťZatvoriť reklamu