Na toto desaťročie budú pravdepodobne naši vnúčikovia spomínať ako na zlatý vek mobilov.
Z neforemných škatuliek sa stali plnohodnotné miniatúrne počítače. Zo základných funkcií vyrástli na veľké platformy s miliónmi aplikácií.
Denne vznikajú desiatky start-upov pre mobilný trh a najväčšia súčasná hrozba pre starších gigantov (ako aj napríklad Facebook) je to, že nenájdu rozumný spôsob, ako speňažiť svoju prítomnosť v mobiloch.
A zároveň pritom paradoxne platí, že mobily nevieme používať.
A nemyslím nové zložité aplikácie – my skutočne nevieme používať ani tú najzákladnejšiu vlastnosť telefónu – telefonovanie.
Síce sa dizajnéri snažia, aby všetko bolo pre používateľov čo najintuitívnejšie, niekedy však intuícia vie poriadne klamať.
Ako lepšie počuť
Napríklad – ste v rušnom prostredí, voláte so šéfom, čosi kecá a vy nerozumiete ani slovo. Čo vám poradí intuícia?
Pravdepodobne to, aby ste si zakryli druhé ucho a odbúrali hluk, ktorý do neho prichádza.
Zle. Dobrá rada v skutočnosti znie: zakryte mikrofón.
Znie to ako hlúposť, ale tá hlúposť má vlastné meno a vedecké vysvetlenie – volá sa efekt koktailového večierka.
Aj v hlučnej miestnosti na párty, kde sú desiatky iných ľudí a ich hlasov, viete celkom dobre sledovať hlas len jedného z nich a odfiltrovať ostatné.
A najlepšie sa vám to samozrejme podarí vtedy, keď sa k hlasu otočíte jednou stranou, teda keď čistý hlas prichádza do jedného ucha a ostatný hluk do druhého.
Ak prichádza hluk do oboch uší, máte s rozlíšením väčší problém.
Ak zakryjete mikrofón, je to veľmi podobné tomu, ako keby ste sa natočili smerom k hlasu, ktorý chcete lepšie počuť.
Hluk z okolia sa vám tak dostane len do jedného ucha a vy budete lepšie počuť. Vyskúšajte.
Ako nerušiť ľudí
Ďalší fakt, ktorý ide proti sedliackemu rozumu, ale môžete sa pri ňom vyhovoriť, že to tvrdia vedecké štúdie – ak nechcete, aby ste rušili ľudí okolo seba svojím telefonátom, umožnite im, aby počuli nielen vás, ale aj volajúceho.
Dva roky stará štúdia z Cornellovej univerzity skúmala, ako ovplyvňuje ľudské výkony konverzácia niekoho cudzieho.
Pri testoch sústredenia dobrovoľníci počúvali rozhovor dvoch osôb, potom monológ, v ktorom sa rozhovor celý prerozprával, a nakoniec – len jednu stranu dialógu. Kým obyčajný dialóg a monológ nerušil, polovica dialógu – akú počujete aj keď niekto pri vás telefonuje – úplne rozbila pozornosť.
Prečo? Lebo ak vám rozhovor pri vás dáva zmysel (a je nudný), nevnímame ho. Ak ale zmysel nedáva, počujete len jednu stranu a druhú si musíte dopĺňať, to vám čerpá pozornosť aj mentálnu kapacitu.
Takže: zapnite si v kancelárii telefón na hlasné odpočúvanie, kolegovia by sa (teoreticky) mali potešiť z menej rušivého prostredia.
Fantóm vo vrecku
A do tretice - za tie roky používania mobilov sme sa nenaučili ani takú základnú vec, akou je rozlíšiť, kedy nám niekto volá alebo kedy prišla esemeska.
Dokonca práve naopak – vypestovali sme si samostatnú schopnosť počuť zvonenie a vibrovanie aj vtedy, keď žiadne neprichádza. Zacítite čosi vo vrecku, pozriete sa, kto zase otravuje – a nič.
Takéto fantómové zvonenie počuje až skoro 70 percent (amerických) používateľov telefónu. A štyri pätiny z nich pravidelne každý týždeň.
Ak očakávate hovor, jednoducho aj z drobných impulzov si poskladáte zvonenie.
Autor je odborník na komunikáciu, píše na truestory.sk