V ideálnom svete by sme dnes gratulovali Jozefovi Čentéšovi k funkcii generálneho prokurátora. Hoci by sme ho ľutovali za to, čím konaním pravice a Ivana Gašparoviča musel prejsť. A rozpakovali by sme sa nad tým, či ústavní sudcovia v stredu nedali prezidentovi priveľa moci a ich rozhodnutie nebolo príliš hmlisté. Ale bolo by to jedno, pretože aj pri takto nastavených kritériách nemá prezident na výber a mal by ho bez otáľania vymenovať.
Zopakujme si, za akých podmienok by mohol zvoleného kandidáta nevymenovať. Po prvé, ak nespĺňa zákonné podmienky, čo nie je Čentéšov prípad. Po druhé, ak existuje „závažná skutočnosť vzťahujúca sa na osobu kandidáta“, pre ktorú sa dá dôvodne pochybovať, či nezníži vážnosť funkcie, alebo ju nebude vykonávať v rozpore s poslaním Generálnej prokuratúry. A súd tiež dodal, že táto skutočnosť musí byť taká vážna, že v dôsledku nej „by mohol byť narušený riadny chod ústavných orgánov“.
O Čentéšovi a prokuratúre neplatí nič z tohto. Začnime od konca. Súčasný šéf prokuratúry Ladislav Tichý opakuje, že neprítomnosť riadne zvoleného vedúceho prokuratúre neprekáža, lebo „systém jej práce nie je založený na jednej osobe a na jej prípadných pokynoch“ a zákon „určuje každému prokurátorovi jeho povinnosti“.
Toto napísal aj do správy o činnosti prokuratúry za rok 2011, ktorú mu poslanci Smeru pred mesiacom odhlasovali. Aj pre Gašparoviča bolo doteraz miesto „terciálnou otázkou“. Ak máme brať ich názory vážne, tak Čentéš nenaruší chod ústavného orgánu, ani keby chcel. Ide predsa o treťoradého úradníka, ktorého podriadení si robia svoje.
Ďalšou prekážkou by mohlo byť, keby znižoval vážnosť funkcie. Ako sa ešte dá znevážiť stolička, ktorej držiteľ hovoril o trtošení a pregrciavaní, je záhadou. Rovnako je na počudovanie, že posudzovanie mravného profilu má byť v rukách autora výroku o „starom ujovi“, ktorý bol pri vyhadzovaní poslanca z parlamentu. No, ale dobre.
Ako Čentéš čo zneváži? Ešte aj smerák Mamojka vraví, že to je slušný kandidát. Ani Fico nikdy nespochybnil jeho profesionalitu či charakter.
Námietky sa vždy točili okolo spôsobu voľby. Tu si treba pripomenúť, že hanbu si robili poslanci, nie Čentéš. A podozrenia z kupovania hlasov sa týkali jeho konkurenta, ktorého kliku nechal prezident mesiace na čele inštitúcie. Ale hlavne – nech si o hlasovaniach myslíme čokoľvek, Ústavný súd zvolenie posvätil. Tak azda by sa Gašparovič a Fico, ktorí vždy „rešpektujú jeho rozhodnutia“, nechceli hrať na múdrejších?
Niekto ešte môže vytiahnuť argument, že Čentéš bude zaujatý, lebo ho „zvolila pravica“. Šéfka ÚVO či riaditeľ RTVS boli zvolení hlasmi Smeru. Vezmeme im funkcie, lebo sú ľavičiari?
Právne je teda všetko jasné. A ak prezident zotrvá na rozhodnutí Čentéša nevymenovať, dopustí sa niečoho, čo v jeho svete nie je žiadna novinka – odoprie niekomu ústavné právo na výkon jeho funkcie.
Ďalšie komentáre:
Vývoj okolo Zákonníka práce ukazuje, že podľa vlády je sociálnejšie a dôstojnejšie byť úplne nezamestnaný ako neúplne pracujúci, myslí si František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Živelné pohromy pribúdajú a počasie je naozaj iné ako pred rokmi, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
.