Bol som na štvordňovom výlete v Amsterdame. Čo budete v Amsterdame robiť, závisí od toho, aký ste človek. Niekto si rád posedí v takzvanom „coffeshope“ a beztrestne fajčí marihuanu. Iný je zvedavý na najznámejšiu „štvrť červených svetiel“. Ďalší sa radi povozia loďou po kanáloch v centre mesta. Na jar a v lete môžete obdivovať celé spektrum kvetov, najmä tulipány.
Samozrejme, za pozornosť stoja múzeá a architektúra. A úžasné je vidieť tisícky miestnych obyvateľov na bicykloch. Pre mňa bolo však najatraktívnejšie pobrežie a veterné mlyny. Kúpil som si autobusový výlet, aby som si pozrel zachované historické veterné mlyny v Zaanse Schans na severe krajiny.
Holandsko bolo spojené s históriou Japonska. V minulosti naša krajina zatvorila svoje dvere zahraničiu zhruba na dvesto rokov z obavy šogunátu pred šírením kresťanstva z Európy. Preto sa zatvorila aj pred Španielskom a Portugalskom, s ktorými predtým čulo obchodovala.
Holandsko bolo tiež kresťanská, ale protestantská krajina, nemala silný záujem o šírenie kresťanstva v ázijských krajinách. Preto Japonsko obchodovalo až do roku 1853 iba s Holandskom, až kým nezaklopala na dvere Amerika. Od Holandska sme získali veľa európskych technológií a znalostí z oblasti medicíny. Japončina má aj veľa slov prevzatých z holandského jazyka. Napríklad aj „biiru“ , teda pivo. Počas svojho výletu som si užíval holandský Heineken a premýšľal nad našou spoločnou históriou.
Holandskú pevninu do dnešných rozmerov umelo rozšírili budovaním priehrad a odčerpávaním vody do riek a oceánu. Preto sa sedemdesiat percent rozlohy Holandska nachádza pod úrovňou hladiny oceánu. Historické veterné mlyny, ktoré sú dnes skanzenom, používali kedysi na prečerpávanie vody. Vnútri sa mlela aj múka, spracúval olej, tabak, konope a prírodné farbivá. V 19. storočí vraj bolo v Holandsku postavených až desaťtisíc veterných mlynov. V dnešnom skanzene je ich už iba trinásť, kým v minulosti ich tam bolo tisíc.