Svokor mi rozprával, že keď sa skončila druhá svetová vojna, slovenské dediny dostali takzvanú americkú potravinovú pomoc. Američania ju poskytovali v mnohých krajinách. Japonsko nebolo výnimkou. Vojaci okupačnej americkej armády na japonskom vidieku z džípov vyhadzovali deťom čokoládu.
Vtedy, pred šesťdesiatimi siedmimi rokmi, nevedeli japonské deti žiadnu anglickú vetu, okrem jednej: „Give me chocolate!“ Vojaci s čokoládou prišli vtedy aj do mesta Niigata, kde bola moja mama, vtedy sedemročné dievčatko, evakuovaná z Tokia. Nedávno mi o tom rozprávala: „Vtedy som prvýkrát videla ozajstného Američana a ochutnala čokoládu.“
Amerika bola naším veľkým nepriateľom, ale to monštrum sa z večera do rána zmenilo na pomocníka, ktorý poskytuje ľuďom dobré veci. A Američania si zrejme naozaj aj mysleli, že „polepšili“ militaristické Japonsko. Keby Amerika nedostala Japonsko po vyhranej vojne pod svoju kontrolu, aké by asi bolo dnes? Bolo by komunistickou krajinou pod nadvládou Sovietskeho zväzu a pravdepodobne by sa z toho nikdy nedostalo. Naša mentalita je totiž v porovnaní s vašou iná. V negatívnom zmysle slova sme poslušní a lojálny k spoločnosti, veľmi rýchlo dokážeme nabrať farbu, ale ak je už raz červená, je takmer nemožné zmeniť ju. Vy ste to dokázali.
Počul som, že keď po vojne prišli americké okupačné vojská do Japonska, ich armádnemu generálovi Douglasovi MacArthurovi prišlo asi päťstotisíc listov od Japoncov a takmer všetky boli ďakovné. Keď si predstavíte, čo všetko zlé urobila Amerika počas vojny Japonsku, a napriek tomu jej Japonci ďakujú, poviete si, že naša mentalita je naozaj zvláštna.
Od tých čias americké vojská ostali v Japonsku a majú svoje základne na viacerých miestach, najmä na ostrove Okinawa. Je to dôležité centrum ochrany východnej Ázie v Tichomorí. Amerika sa vplietla do mnohých oblastí spoločenského života Japonska, formovala ho a zasiahla aj do našej ústavy. Tento základný zákon štátu sa v iných krajinách podľa potreby mení, ale Japonsko stále používa pôvodnú, Američanmi upravenú ústavu. Niektorí Japonci sú presvedčení o tom, že táto ústava zaručuje mier, pretože sa v nej píše, zjednodušene povedané, že Japonsko nikdy nepoužije vojnu na riešenie medzinárodných sporov a nebude udržovať svoju armádu. Preto hovoríme o japonskej armáde ako o obranných silách krajiny. To znamená, že keby iná krajina zaútočila na Japonsko, bojovať za nás budú USA.