SME

Ženista sa pomýli len raz

Základným plodom sociálnej nerovnosti nie sú revolúcie, ale mínové polia.

(Zdroj: PETER ŽUPNíK)

Sociálne revolúcie majú jasne vyhranený cieľ.

Mínové polia sú územia pokryté náhodne roztrúsenými náložami: je viac než isté, že niektorá z nich raz vybuchne, nedá sa však s istotou povedať, ktorá a kedy.

Sociálne revolúcie majú zvyčajne jasne vyhranený cieľ, dajú sa identifikovať a časom utlmiť. To však neplatí o výbuchoch na mínových poliach. Ak tieto polia zamínovali vojaci jednej armády, môžete vyslať vojakov druhej armády, aby míny vykopali a zneškodnili. Iste, je to veľmi nebezpečné – ako vraví stará vojenská múdrosť: „Ženista sa pomýli len raz.“

No v prípade polí, ktoré zamínovala sociálna nerovnosť, ani toto nebezpečné riešenie nie je k dispozícii: míny môže zakopať a vykopať len tá istá armáda a tá nedokáže ani nepridávať k starým mínam ďalšie, ani na ne prestať stúpať, znova a znova. Klásť míny a stať sa obeťou ich výbuchu je súčasťou tej istej súhrnnej ponuky.

Predmety túžby

Všetky odrody sociálnej nerovnosti vyplývajú z rozporov medzi tými, čo majú, a tými, čo nemajú, ako poznamenal Miguel Cervantes de Saavedra už pred pol tisícročím. No to, po čom ľudia vášnivo túžia a čo vášnivo nenávidia, je v každej epoche iné. V konflikte medzi tými, čo majú, a tými, čo nemajú, šlo pred dvomi storočiami v Európe, ešte pred niekoľkými desaťročiami na miestach vzdialených od Európy a dodnes na bojiskách kmeňových bitiek či na ihriskách diktatúr, predovšetkým o chlieb či ryžu.

Vďaka Bohu, vede, technológii a istým rozumným politickým opatreniam sa to už zmenilo. To však neznamená, že staré rozpory sú dnes pasé. Práve naopak. Predmety túžby, ktorých nedostatok ľudia najzúrivejšie pociťujú, majú dnes najrozličnejšiu podobu a ich počet, ako aj pokušenie vlastniť ich, sa zo dňa na deň zvyšuje.

A spolu s ním rastie hnev, poníženie, nevraživosť a zloba, ktorú vyvoláva ich nedostatok – ale aj nutkanie zničiť to, čo človek sám nemá. Drancovanie a podpaľovanie obchodov vychádza z rovnakého impulzu a uspokojuje rovnakú túžbu.

Dnes sme všetci spotrebiteľmi, v prvom rade spotrebiteľmi, spotrebiteľmi podľa práva a povinnosti. Keď George W. Bush deň po tragédii 11. septembra apeloval na Američanov, aby prekonali traumu a vrátili sa k normálnemu životu, nenašiel lepšie slová, ako vyzvať ich, aby „zas začali nakupovať“. Miera nákupnej činnosti a jednoduchý spôsob, akým sa zbavujeme jedného predmetu spotreby, aby sme ho mohli nahradiť „novou a lepšou“ verziou, sa stala hlavným meradlom spoločenského postavenia a bodovania v súťaži o životný úspech. Na všetky problémy, s ktorými zápasíme na ceste od problémov k uspokojeniu, hľadáme riešenie v obchodoch.

Od kolísky po hrob do nás hučia a učia nás, že obchody sú ako lekárne plné liekov, čo vyliečia alebo aspoň zmiernia všetky choroby a ochorenia našich jednotlivých i spoločných životov. Obchody a nakupovanie tým získavajú skutočne eschatologický rozmer.

Supermarkety, ako správne povedal George Ritzer, sú naše svätostánky; doplnil by som ho ešte, že z nákupných zoznamov sa stali naše breviáre a z prechádzok po nákupných centrách naše púte. Najväčšie a najnadšenejšie emócie v nás vyvoláva, keď niečo neplánovane kúpime a keď sa zbavíme predmetov, ktoré už nie sú dosť príťažlivé a nahradíme ich príťažlivejšími. Naplnená spotrebiteľská radosť znamená naplnený život. Nakupujem, teda som. Nakupovať alebo nenakupovať, to je otázka.

Stredoeurópske fórum

V divadle Astorka/Korzo 90 sa bude od štvrtka do nedele konať séria debát v rámci Stredoeurópskeho fóra 2012.

Na Stredoeurópske fórum príde diskutovať vyše tridsať renomovaných intelektuálov z celej Európy a Spojených štátov. Budú sa venovať témam, ktoré sú dôležité pre našu súčasnosť a budúcnosť, z pohľadu motta Václava Havla: „Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.“

Bude reč o pravde, láske, lži a nenávisti. Krízy sú časom, keď sa lži v spoločnosti stávajú neudržateľnými. Je to čas odkrývania podvodov a odhaľovania klamstiev. Zároveň je to čas nenávisti, ktorú odhalené lži so sebou prinášajú.

Medzi diskutujúcimi budú veľké postavy súčasnej literatúry, sociológie a filozofie, ako György Konrád, Drago Jančar, Robert Menasse či Jáchym Topol, francúzsky filozof Pascal Bruckner, český kognitívny vedec Ivan Havel, či legenda modernej sociológie Zygmunt Bauman, ale aj mladý novinár Giacomo di Girolamo, ktorý zápasí s mafiou v západnej Sicílii, americká filmárka Alison Klayman či jeden z lídrov nedávnych protestov v Španielsku Aitor Tinoco I Girona.

Viac informácií nájdete na www.ceeforum.eu. Vstup na konferenciu je voľný.

Oceľové mreže

Pre narušených spotrebiteľov, tých súčasných, nemajetných, sa nenakupovanie stalo dráždivou a hnisajúcou stigmou nenaplneného života, naničhodnosti a nedostatku vlastnej identity. Nejde tu len o nedostatok pôžitku, ale aj o nedostatok ľudskej dôstojnosti. Zmyslu života. A v konečnom dôsledku o nedostatok ľudskosti a ďalších dôvodov, prečo si vážiť seba samého a rešpektovať iných.

Pre členov kongregácie sú supermarkety svätostánkami. Pre tých prekliatych, ktorí nespĺňajú požiadavky cirkvi spotrebiteľov a sú z nej vyhnaní, sú to základne nepriateľa, vybudované v krajine, z ktorej boli vyhnaní

. Tieto prísne strážené hradby bránia prístupu k tovaru, ktoré chránia ostatných pred podobným osudom: aj George W. Bush by iste súhlasil s tým, že bránia návratu (a v prípade mladých ľudí, čo v živote nesedeli v kostolnej lavici, aj prístupu) k „normálnemu“ životu.

Oceľové mreže a rolety, kamerové systémy, ochranka pri vchode a vnútri obchodu len zvyšuje atmosféru bojiska a ustavičných potýčok. Tieto vyzbrojené a ostro sledované tvŕdze nepriateľov medzi nami slúžia ako každodenná pripomienka biedy, poníženia a sebaúcty miestnych obyvateľov. Ako by na nás svojou povýšeneckou a arogantnou neprístupnosťou vzdorovito volali: Neopováž sa! Neopováž sa, ale čo?

Zygmunt Bauman
je britsko-poľský sociológ a filozof. Žije v Leedsi, kde bol na tamojšej univerzite profesorom a vedúcim katedry sociálnych vied. V českom a slovenskom preklade okrem iných vyšli jeho knihy Umění života, Globalizácia, Modernosť a holokaust, Tekutá modernita, Tekuté časy. Život ve věku nejistoty či Úvahy o postmoderní době.

Autor: Zygmunt Bauman

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu