Mám v dosahu šálku s názvom šálka imunity. Čo to znamená? Poslancom by možno pomohlo vypiť tento nápoj a nemať viac starosti s imunitou. Niektorým by možno potom narástla hrubá koža a mali by pokoj. Imunita, ach, zázračná nedotknuteľnosť, izolácia od chorôb spoločnosti. Niekto sa otužuje, uzatvára svoje telo pred vplyvmi zvonku, ja sa zas, naopak, otváram, rád vpúšťam do seba životodarné zážitky. Najmä z kníh.
Aby mal človek dosť síl vnikať do tohto infikovaného sveta, mal by mať v sebe dosť tepla. Z človeka, z viery a nádeje. Čítam si knižku o pani de Saint Exupéry, matke slávneho spisovateľa a letca Antoina. Často sa zaujímam o to, z akého hniezda vyletel taký krásny vták, čo v ňom prebudilo talent a aké pozadie ho inšpirovalo k literárnej práci. Bola to rodina aristokratická, katolícka a stará.
Rod Saint-Exupéry siaha v priamej línii do jedenásteho storočia. Antoine sa narodil do tohto rodu a vyrastal na juhu Francúzska. Hrdinom tejto knižky však nie je on, je to jeho matka Mária, sama poetka, maliarka a klaviristka, ako sa to v starých rodoch často tradovalo. Knihu o nej napísala Michéle Persane-Nastorg a je to také čítanie, ako keď píše dáma o dáme. Jemné, ale plné presných detailov a citov, neopakovateľnej atmosféry. V našom prirýchlom živote sa dobre číta o výchove detí (Mária ich mala päť a priskoro ovdovela). Výchova detí bolo jej najväčšie umelecké dielo.