Takto pred rokom, na konferencii o zodpovednom podnikaní, odovzdal minister sociálnych vecí Jozef Mihál a jeho vládny kolega Juraj Miškov ocenenie firme Slov-matic za jej zodpovedné podnikanie. Slov-matic už dvadsať rokov na Slovensku prevádzkuje výherné automaty a je „zriaďovateľom herní takpovediac na kľúč“, ako o sebe hovorí.
Sarkazmus to vzbudzuje veľký, ale koniec koncov, slušný liberál musí byť predsa presvedčený, že každý má právo vybrať si spôsob, akým si zničí život.
No Smer-SD sa vyhlasuje za socialistov či sociálnodemokratov, alebo niečo podobne znejúce. Lebo veria, že ľudia dnes na Slovensku potrebujú menej slobody a viac istôt. Zvlášť tí chudobní. Keďže istoty niečo stoja, začalo sa zháňanie peňazí do rozpočtu. Napríklad aj cez hazard.
Tento týždeň bol schválený zákon, ktorým sa od nového roka opäť umožní gambliť po krčmách. To sa môže aj teraz, ale zákon to od nového roka išiel zatrhnúť. Po novom sa malo gambliť v herniach bez alkoholu.
Smer toto zatrhnutie zrušil, pretože, ako čítame, „v záujme zachovania primeraného podielu tohto zdroja financovania všeobecne prospešných služieb sa identifikovali možnosti zvýšenia príjmov z hazardných hier.“
Stručne si zhrňme, čo o gamblingu vlastne vieme. Američania napríklad prišli na to, že na každý dolár vložený do hazardu sa minú ďalšie tri na nápravu škôd, ktoré hazard produkuje alebo že náklady gamblera na vystrábenie zo závislosti sú vyššie ako drogovo závislého.
Vieme tiež, že gamblingu holdujú najchudobnejší. Susedia v Česku odhadujú, že škody z hazardu ročne predstavujú asi 1,5 miliardy eur. To nás vedie k presvedčeniu, že aj na Slovensku to asi bude riadna pálka.
Ročné príjmy rozpočtu zo slovenského hazardu za posledné roky sú asi sto miliónov eur.
A tak tu máme nový kruh života. Smer zmenil zákon, aby opití ľudia v krčmách mohli gambliť. Výnosy z gamblingu použije na sociálnu ochranu.