Sú to už viac ako dva roky, odkedy píšem v rubrike Listy z webu o tom, čo všetko vypovedajú technológie o nás ľuďoch. Toto je v skratke zoznam desiatich vecí, ktoré som sa za tento čas naučil.
1. Nie sme výnimoční
Odporúčač kníh na základe toho, čo ste už prečítali, Facebook a jeho algoritmus, ktorý vyberá, od koho vám zobrazuje obsah. Až príliš dobre sa naučili triafať do môjho vlastného vkusu. To všetko len vďaka informáciám o iných, mne podobných ľuďoch. Každý človek je unikátny? Až internet a technológie mi ukázali, že sme takmer dokonale predvídateľní.
2. Naša pamäť je milosrdná
Keby nebolo mailových schránok, do ktorých sa zmestí všetko, čo som napísal a keby nebolo Facebooku, ktorý si všetko uchováva, asi by som si doteraz o sebe myslel, že som (bol) fajn človek. Stačí sa však pohrabať v starých mailoch a četoch a zistíte, že naša ľudská pamäť si z minulosti pamätá najmä to pekné.
3. Príliš veľa pekného človeka zabije
Sociálne siete sú úžasné, ale jedna z najhorších vecí, ktorú všetky tie lajky a verejnosť sledujúca naše súkromie urobili, je, že sa na nich všetci robíme o trochu krajšími. Ak sa však budete každý deň pozerať na stovky šťastných ľudí, hrozí, že sa stanete nešťastnými.
4. Sami nevieme, čo chceme
Vďaka technológiám už dnes môžeme zistiť, čo by si ľudia želali - stačí sa ich opýtať a tisícky vám do pár minút odpovedia. Skutočný problém je, že medzi tým, čo verejne hovoríme (napríklad ako má vyzerať web, ideálny partner a skvelý život) a tým, čo si prajeme naozaj, je veľká priepasť.
5. Urob najmenej, ako sa dá
Vývoj webu a technológií ma naučil, že ľudia neznášajú zmeny, dokonca aj tie pozitívne, a že jediné, čo pomáha, ak chcete niečo zlepšiť, je postupný vývoj. Chudnutie? Žiadna veľká diéta, ale čo tak najskôr vymeniť jedno nezdravé jedlo denne? Všetky pokusy o veľké zmeny zlyhávajú.
7. Chýba ti niečo? Niečo vyhoď
V dobe posiatej vecami sa cítime zle už len z toho, koľkými vecami sa obklopujeme. Ak je web neprehľadný, nič netreba pridať, ale odobrať, čo je zbytočné, hovorí jedno zo základných pravidiel. To platí aj v živote.
8. Jednota sveta
Je mnoho webových zákonov: napríklad že ak si to dokážeš predstaviť, určite niekto o tom urobil porno. Alebo že čím je diskusia na webe dlhšia, tým rastie pravdepodobnosť, že niekto spomenie Hitlera. Mňa web naučil, že neexistuje názor, ktorý by ostal na webe nevypočutý. Čo je strašné aj úžasné zároveň.
9. Rutina
Rutina je sviňa, ale vďaka tomu, že si ako ľudia zvykneme úplne na čokoľvek a že náš mozog funguje z veľkej časti ako mechanický stroj alebo počítač, môžeme robiť zázraky. Zlé návyky možno preprogramovať na dobré. Ak neveríte, odporúčam knihu Sila zvyku Charlesa Duhigga.
10. Čo preferujeme?
Stačí sa pozrieť na čítanosť článkov na webe a zistíte, že ľudia vyhľadávajú rovnaké témy (sex, jedlo, dane) a niektoré slová a témy fungujú bez ohľadu na to, či sú tie informácie užitočné. Napríklad že vždy radšej klikneme na článok, ak má titulok presne „10 vecí, ktoré...“, pretože podvedome vieme, že taký článok sa číta rýchlo. A vôbec nám neprekáža, že tých dôvodov je iba deväť.
Ako mohol Dzurinda, ten údajný veľký kombinátor, klesnúť až tak hlboko, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Najskôr Orbán sľuboval, že žiadne školné nebude, teraz sa hrá so slovíčkami, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>