Podobenstvo o stavbe babylonskej veže nie je prastaré, ale priveľmi súčasné.
Je to psychopatická posadnutosť. Lebo každá veľká stavba ideí, zbraní, moci, budov, slobody a demokracie alebo diktatúry prekračuje ľudskú mieru a vlastne likviduje človeka a degraduje jeho duchovnú podstatu.
Metaforu a symboliku veľkého budovania použil pred štyridsiatimi rokmi v samizdatovej próze Veliká stavba nedávno zosnulý brniansky spisovateľ Jan Trefulka (1929-2012).
Trefulkova metafora je metóda poznania a objavu, ktorá porovnávaním a približovaním odlišných javov a vecí odhaľuje vnútornú príbuznosť, založenú na tajomnom dorozumení ich podstát.
Veľká stavba ako názov i ako duchovný obsah prózy teda znamená konkrétnu stavbu kdesi v lesoch, ale znamená aj stavbu vôbec, budovanie niečoho: ľudských vzťahov, ľudského spoločenstva a spoločnosti, lepšieho poriadku, človekovej osobnosti.
Dielko Veliká stavba je aj anatómiou postupne nenápadného, a preto veľmi nebezpečného rozkladu osobnosti, diagnostifikuje zároveň patológiu doby.
Vonkajší „úspech“ a postup či vzostup kariéry je zostupom charakteru. Trefulka predvádza brilantnou analýzou to, ako osobnosť, človek, ľudskosť pozvoľna, chtiac nechtiac a nebadane ustupuje zápornému.
Ako sa šíri záporno a na čo je potrebné? Osvedčený prostriedok pozná každý dobrý bača, vie, ako ovládať, viesť kŕdeľ, stádo: pár psov, strach, spoločná vina. Zločin spája viac ako jeho opak.
Veľká stavba potrebuje bábky, mysliace náhradným mozgom, požičanou hlavou.
Kto sú takíto ľudia? Zločinci, svätci, vrahovia, hrdinovia, blázni, hlupáci, fanatici, blbci, obete, dogmatici, podvodníci, primitívi, askéti? Zo všetkého trochu, hoci ani jedno ich nevystihuje. Sami nevedia.
Žijú vo svojom uzavretom svete s vlastnými zákonmi, ukrytí pred všetkými a všetkým v húštine veľkých bútľavých slov a bilbordy im zacláňajú pohľad aj na vlastné srdce a ducha a svet.
Trefulkova veľká metafora stavby je ovocím intelektu vidiaceho. Vlastnosť a činnosť civilizovaného intelektu je kritickosť, ktorá je dnes vo svete veľmi vzácna. Desí, šokuje, burcuje a straší. Ale dáva aj pocit úľavy. Lebo taká je už vlastnosť pravdy. Žalovať, trestať zrkadlo zákazom zrkadlenia je zločin.
Čítajte viac komentárov:
Riziko, že štát kupuje akcie už dnes stratovej firmy, je vysoké, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Nápad volať do redakcie osobnosti vznikol v lete a mal trvať len niekoľko týždňov. Nakoniec vydržal do konca roka a priniesol niekoľko ponaučení, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz