Japonci, ktorí sa riadia starým zvykom nazývaným "nanakusagayu", jedia ráno 7. januára ryžovú kašu so siedmimi bylinkami. Varia sa stonky a lístky napríklad z japonského petržlenu, pastierskej kapsičky, kvaky, z reďkvičky a ďalších. Sú to všetko v Japonsku bežne rastúce bylinky, ktoré ľudia kedysi jedávali na doplnenie stravy v zimnom období, keď mali menej zeleniny.
Ryžová kaša má liečivé účinky, má odľahčiť zažívací trakt človeka po dlhých novoročných sviatkoch, keď sa občas bezhlavo hoduje. Počas spoločného rodinného pojedania ryžovej kaše si každý želá pre svojich blízkych pevné zdravie v celom novom roku. Okolo 7. januára predávajú v obchode kombináciu siedmich byliniek v úhľadných balíčkoch, aby ich človek nemusel zháňať jednotlivo.
V Japonsku máme veľa zvykov, ktoré nám pripomínajú, že sa máme starať o svoje telo a jeho zdravie. A Japonci to robia radi. Užívajú si to. Presne ako keď idete do kúpeľov a očakávate oboje - oddych a leňošenie, a zároveň liečivý účinok. Kúpele práve v tomto zimnom období zažívajú v Japonsku vrcholnú sezónu, pretože každý sa chce vyhrievať v horúcich termálnych prameňoch. Vyznávačmi kúpeľov nie sú len starší, rovnako tam stretnete mnoho mladých ľudí. Keď si chcú niekam vyjsť s partiou kamarátov, idú do kúpeľov.
Japonsko je vulkanická krajina. Kúpeľov je preto u nás veľa. Keď som si zisťoval, koľko presne, dostal som sa až k počtu okolo tritisíc. Máme časopisy, ktoré sa špecializujú na kúpele, sú to akísi sprievodcovia kúpeľnými rezortmi. Medzi novinármi sú dokonca takí, ktorí sa špecializujú na tému kúpeľov. Takýto redaktor navštevuje jednotlivé miesta a prináša reportáže a informácie o vplyve prameňov na zdravie, o ubytovaní, službách atď. Aj televízia často vysiela, dokonca v hlavnom vysielacom čase, programy zamerané na kúpele.