SME

Legendárny Gusto chodil bez peňaženky

Strojca normalizácie Gustáv Husák sa narodil pred sto rokmi. Napriek jeho významu sa o ňom vie a hovorí len veľmi málo.

Presne pred sto rokmi sa narodil v Dúbravke pri Prešporku Gustáv Husák. Tvrdý muž, ktorý vydržal mučenie v komunistickom väzení, kam ho hodili jeho súdruhovia. Aj po desiatich rokoch za mrežami zostal presvedčeným komunistom a trpezlivá túžba po moci ho vyniesla až na najvyššie stranícke a politické posty v socialistickom Československu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po roku 1970 nemal nikto v tejto krajine väčšiu moc, napriek tomu po novembrovej revolúcii zmizol z verejného priestoru zo dňa na deň a jeho životné osudy zostávajú dodnes skôr záhadou.

SkryťVypnúť reklamu

Husákova odbočka

Pred hlavnou stanicou v Bratislave vášnivo debatuje chumeľ taxikárov. Pýtam sa ich, čo zostalo v meste po Gustávovi Husákovi. „Husákova odbočka,“ zaznieva niekoľko hlasov naraz. Muži sa však nedokážu zhodnúť, prečo sa odbočke z Pražskej cesty do Horského parku tak hovorí. Tučný muž s cigaretou a tvrdým bratislavským prízvukom má jasno. „Tá sa stavala kvôli Husákovi. Aby to nemusel obchádzať cez Patrónku.“ Druhý taxikár nesúhlasí. „To bolo tak, že si to vodiči skracovali a policajti tam jedného kasírovali. A išiel okolo Husák s kolónou do Dúbravky a pozastavil sa nad tým, prečo tam nie je postavená odbočka. Tak ju tam postavili a to je tá Husákova.“

Gustáv Husák sa už stal súčasťou mýtov. Jeho meno nesie neoficiálne aj krčma v Dúbravke, ktorá stojí v rovnakej ulici ako Husákov rodný dom. Hoci do tej krčmy podľa pamätníkov nikdy nechodil. Aj v Prahe existuje podobná legenda. Těšnovskému tunelu pod vtedajšou budovou ÚV KSČ (dnes ministerstvo poľnohospodárstva) sa hovorí Husákovo ticho. Legenda hovorí, že ho prezident dal postaviť práve preto, aby hluk prechádzajúcich áut nerušil komunistické zasadnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Plevzove peniaze

S legendami o bývalom prezidentovi kontrastuje jeho nenápadný hrob v Dúbravke. Pod rozložitými javormi leží sám. Osamotený ako na konci svojho vládnutia. Mnoho ľudí mu tam asi dnes kvety neprinesie. Možno sa ukáže niekoľko príbuzných alebo výstrední komunisti.

Iste si však spomenie Husákov životopisec a blízky spolupracovník Viliam Plevza. O svojom šéfovi dnes hovorí oveľa zaujímavejšie veci, než ktoré napísal pred viac ako dvadsiatimi rokmi v knihe Vzostupy a pády: Gustáv Husák prehovoril. „Ja som Husáka nikdy nevidel s peňaženkou. Bol silný fajčiar a často mu došli cigarety. Tak si odo mňa požičal peniaze, poslal šoféra po cigarety a tým sa to skončilo. Nikdy mi tie peniaze nevrátil.“ Plevza spomína, že Husák fajčil Phillip Morris, ale zdali sa mu veľmi slabé. Tak ich kombinoval s partizánkami. Morrisky skôr ponúkal hosťom.

SkryťVypnúť reklamu

Husák bol podľa Plevzu v normálnom živote veľmi nepraktický človek, ktorý sa zaoberal len politikou a sám si nevedel uvariť ani čaj. O jeho domácnosť sa po celý čas starala Helena Kyselicová, ktorá u Husáka pomáhala od konca tridsiatych rokov minulého storočia. „Neviem si Husáka predstaviť, že by si napríklad vedel uvariť párky.“

Husák mal podľa svojho životopisca minimálne životné nároky. Vilu v Horskom parku si zaobstaral za peniaze, ktoré dostal ako odškodnenie za väzenie. Rovnako ako automobil. „Do konca života si už nič iné nekúpil.“ Pravda asi tiež je, že ako prezident a šéf komunistov nemusel zo svojho minúť ani korunu. Na čo míňal peniaze, Plevza netuší. „Asi to nechal deťom.“

Pre Husáka bola typická istá skromnosť až askéza. Bývalý vysokopostavený komunista a neskorší disident a Husákov väzeň Miroslav Kusý sa domnieva, že to bol dôsledok väznenia. S Husákom sa stýkal ako člen ÚV KSS v šesťdesiatych rokoch a spomína na neho ako na studeného, chladného človeka. „On sa stal ľudským, len keď prišlo na rad občerstvenie, nejaká tá desiata alebo pečené delikatesy. Možno aj preto, čo si vytrpel v kriminále, tak to jedlo intenzívnejšie prežíval. Vtedy bol taký ľudskejší, ale to bolo všetko.“

SkryťVypnúť reklamu

Pelerína od Brežneva

Neďaleko bratislavského jazera Štrkovec žije v prízemnom byte sa zamrežovanými oknami dôchodkyňa obklopená škatuľkami cigariet. Fajčí možno viac než Husák, ale viac ako na svojho niekdajšieho kolegu z redakcie Kultúrneho života spomína na druhú Husákovu manželku Vieru. Jej dôverná priateľka Hilda Holinová. „Viera bola taká Husáková spätná väzba. Je to smiešne, ale vtedy sa napríklad z trhu stratili podprsenky a ona to povedala Gustávovi. Ten sa strašne rozčúlil a dokonca v nejakom prejave povedal, že treba urobiť nápravu. A naozaj, podprsenky sa znovu objavili.“

Aj Holinová si vybavuje Husáka ako človeka, ktorý korunu nepustil. Svojej žene na živobytie ani výchovu detí neprispieval. „Raz to Viera úchytkom spomenula. Jej síce nosil úžasné dary, ale to boli dary od štátnikov, ktorých Gusto navštevoval. Ona mala jednu krásnu pelerínu od Brežneva, tulenia bola. A potom od Fidela Castra krokodíliu kabelu.“

SkryťVypnúť reklamu

Aby však nedošlo k omylu. Gustáv Husák nebol len starý podivínsky pán v obleku a s horiacou cigaretou v ruke. Bol predovšetkým strojcom normalizácie a jej tvárou, hoci sa jeho úlohu snažia niektorí zľahčovať a skôr vidia Husáka ako obeť. Asi aj preto ho inak hodnotia Česi a inak Slováci. Napríklad aj Ján Čarnogurský, ktorý za Husáka skončil vo väzbe, ale ako premiér slovenskej vlády išiel Husákovi na pohreb. „Sedel za to, že chcel pre Slovensko väčšie právomoci a to je pre mňa ako pre Slováka v poriadku.“

Gustáv Husák zomrel 18. novembra 1991 a jeho smrť si dobová tlač pripomenula len okrajovo. Keby nebolo sporu o posledné pomazanie z rúk Jána Sokola, hovorilo by sa o ňom ešte menej. Pochovaný je na malom cintoríne na okraji Bratislavy. V hrobe leží sám a na náhrobku nie je okrem mena, dátumu narodenia a úmrtia ani slovo. Žiadna zmienka o minulosti. Ideálne podhubie pre ďalšie legendy.

SkryťVypnúť reklamu

(Autor je redaktorom Českého rozhlasu, autor knihy Jánošíci s těžkou hlavou)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 199
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 204
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 008
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 047
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 734
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 139
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 759
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

S Kotlárom budeme naozaj potrebovať veľmi veľa detí.


21

Slovenská vláda oslávila 1. apríl po svojom.


Ingrid Kosová 3
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Aký bol výstup na Kriváň v 19. storočí?


2

Strašne veľa sme sa včera dozvedeli o Slovensku a jeho najbližšej budúcnosti.


26
SkryťZatvoriť reklamu