Najdostupnejšou, aj keď nie vždy populárnou formou investovania sú podielové fondy. Často sú však predávajúci aj kupujúci ovplyvnení predchádzajúcou výkonnosťou.
Za dva roky fond zarábal až 20 percent ročne: je výborný. Typický príklad budúceho sklamania, predchádzajúca výkonnosť totiž nie je zárukou budúcej.
Očakávam, že dôjde k postupnému obratu od menej rizikových aktív k rizikovejším najmä v cenách dlhopisov hlavne bezpečných krajín. Tie posledné roky rástli aj o 15 percent ročne.
Tieto dlhopisy však už nenesú takmer žiadny výnos do splatnosti a trh je najmä pri bezpečnejších nemeckých vypredaný.
Vyšší apetít po riziku odleje odtiaľ aktíva, čo sa môže negatívne prejaviť aj na najkonzervatívnejších fondoch peňažného trhu. V nich sú niekedy v malom množstve aj dlhopisy.
Potenciál sa skrýva v nemeckých akciách, ktoré sú voči dlhodobému priemeru podhodnotené. Čína vymenila vládu a ekonomika meniaca sa z exportnej na spotrebnú začína ťahať niektoré nemecké firmy. Aj v Amerike čísla naznačujú lepší rok.
V rámci sektorov sa pomalé oživenie môže pozitívne prejaviť najmä v chémii a základných zdrojoch. Pozitívny vývoj očakávam aj v oblasti zdravotnej starostlivosti, kde síce silnie konkurencia v oblasti generík, ale starnúce obyvateľstvo vyžaduje stály rast ziskovosti sektoru.
Ak by som vlastnil portfólio veľmi konzervatívnych fondov, zmenšil by som objem v nich a časť presunul do riskantnejších akciových trhov.
No pozor! Fond zameraný najmä na nemecké akcie, nie zvyšok eurozóny. Pri podržaní aspoň na tri roky sa to môže vyplatiť. Najviac totiž strácajú pesimisti, ktorí v strachu skoro predávajú alebo veľmi neskoro nakupujú.
(Autor je investičný analytik UniCredit Bank.)
Autor: Dávid Dereník