Japonsko je ostrovná krajina obkolesená morom, vďaka čomu sme obdarení rozličnými druhmi morských plodov počas všetkých štyroch ročných období. Platézy, krevety, kraby, ustrice aj mušle, a práve teraz je pre tieto produkty najlepšia sezóna.
Dary mora jedávame v Japonsku uvarené, ale aj surové, pretože ich máme úplne čerstvé. Pravdepodobne ste už niektorí skúšali jesť niekde v prímorskom rezorte surové ustrice s citrónovou šťavou, ale neochutnali ste zrejme v surovom stave iné mäkkýše. Surové mušle sú napríklad veľmi častou ingredienciou na prípravu nigiri suši, teda suši, kde je na valčeku z ryže položená surová ryba. Toto je môj najobľúbenejší druh suši. Onedlho zasa cestujem do Japonska, takže sa už veľmi teším, ako si na nich pochutnám.
Mám však aj trochu obavy - z norovírusu. Šíri sa v tomto období zo surových lastúr a túto zimu je ho veľa po celom Japonsku. Vírus spôsobuje infekciu v zažívacom trakte. Čítal som, že túto zimu už zaznamenali množstvo prípadov, dokonca máme pacientov aj v rodine. Ak sa nakazíte norovírusom, máte bolesti žalúdka, nevoľnosť, hnačku a vraciate. Tieto symptómy pretrvávajú dva až štyri dni a môžu viesť k dehydratácii organizmu. Hovorí sa, že na norovírus neexistuje žiaden špeciálny liek. Užívať prípravky na zastavenie hnačky môže byť dokonca nebezpečné, pretože jed sa nedostáva z tela von. Jedinou možnou metódou úľavy je teda dostať z tela vo forme exkrementov všetky škodliviny.
Pre norovírus je charakteristické, že infekcia sa veľmi ľahko šíri, zvlášť na miestach, ako sú nemocnice, školy, rodina. Moji príbuzní sú typickým, modelovým príkladom. Syn môjho bratranca má ženu a dve deti. Prvá dostala infekciu ich dvojročná dcéra. Starali sa o ňu, čistili ju, a popri tom sa tiež nainfikovali.