Vo štvrtok budúceho týždňa padne zákonom daný termín, do ktorého môžu ľudia vstupovať aj vystupovať z druhého dôchodkového piliera.
Sociálna poisťovňa preto tento termín správne pripomína a snaží sa vysvetliť, podľa čoho sa rozhodovať. Postupuje pritom takmer nestranne.
Editorovi listu, ktorý poisťovňa rozosiela sporiteľom, sa nepodarilo skryť vlastný názor iba v pasáži, v ktorej so štipkou zákernosti pripomína, že štát nebude pomáhať tým, ktorí si vďaka druhému pilieru prídu na menej, ako keby sporili len v štátnom sporení.
Po prvé, nie je to úplne pravda. Ak nepríde vojna alebo niečo podobné, vždy bude existovať niečo ako minimálny dôchodok alebo minimálna dávka na prežitie. Tú bude štát najchudobnejším vyplácať, aj keby rovno vydali čestné vyhlásenie, že za svoju chudobu si môžu sami.
Po druhé, ak by mal byť list úplne vyvážený, tak by sa v ňom písalo aj to, že ak budúcnosť ukáže výhodnosť druhého piliera, tak ľudí, ktorí ostali len v štátnom sporení, za ich zlý odhad nikto neodškodní.
List sporiteľom hovorí v zásade pravdu, ak naznačuje, že na sporení v druhom pilieri môžu získať skôr ľudia s vyššími príjmami ako s nižšími. Pretože verejné dôchodky budú prirodzene čoraz viac solidárne, rozumej rovnako malé.
Kto chce získať viac, musí zarábať viac a sporiť si z toho na vlastnom dôchodkovom účte.
No pozor, ak by vám niekto s istotou tvrdil, že vie, po koľkých rokoch a s akým príjmom sa stáva druhý pilier určite výhodnejším (alebo naopak), stopnite ho. Predpovedať budúcnosť je síce užitočné, ale tváriť sa, že poznáme detaily budúceho vývoja svetovej ekonomiky a verejných financií, je zasa klamstvo.
Dobrá správa do tejto neistoty je, že list štátnej poisťovne sporiteľom je nepresný v tom najdôležitejšom - štvrtok 31. januára 2013 takmer isto nie je posledným dňom, keď sa bude na Slovensku dať preskakovať z čisto verejného sporenia do sčasti súkromného a naopak.
Pretože do konca januára vystúpi dosť málo ľudí na to, aby to Smer neskúsil znova. Pretože ak by sa aj mal súkromný pilier zakonzervovať ústavným zákonom, tak sa pred takou veľkou zmenou musí ešte raz otvoriť. A to všetko len v prípade, ak Smer dovtedy aj tak nezruší druhý pilier násilím.
Aj na v prípade Tiposu sa ukazuje, ako veľmi u nás chýba vyvodzovanie zodpovednosti, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Titul nehanebnosť kampane zatiaľ v Česku patrí neúspešnému kandidátovi Fischerovi, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz