Súčasný a po trpkom víťazstve vo voľbách s najväčšou pravdepodobnosťou aj budúci izraelský premiér Benjamin Netanjahu zmenil rétoriku. Už nehovorí o hrozbách z Iránu, o nepriateľoch na každom rohu, neprajnom prostredí v Bielom dome.
Program, s ktorým ide po prekvapujúcom úspechu politického stredu do rokovaní o vláde, spomína zlepšenie dostupnosti bývania, reformu volebného systému a spravodlivé rozloženie ťarchy. To znamená povolávacie rozkazy pre ultraortodoxných mladíkov aj ich zapojenie do práce. Netanjahu si trochu neskoro uvedomil, že to je to, čo občanov najviac trápi.
Netreba však podľahnúť dojmu, že, ako píšu niektoré západné noviny, Izrael zložil prst zo spúšte zbrane namierenej na Irán. Netanjahu v povolebných vystúpeniach viackrát zopakoval, že Izrael je stále v pohotovosti. Zaiste, ak sa mu podarí zostaviť koalíciu s politickým stredom, môže sa stať, že zahraničná politika Izraela bude umiernenejšia, možno sa niekam pohnú aj vyjednávania s Palestínčanmi, či sa prehodnotia stavebné aktivity na sporných územiach.