Vlani v zime sa americký Federálny rezervný úrad pilne potľapkával po chrbte. Zdalo sa, že zníženie základných úrokových sadzieb na 1,75 percenta za rok zapôsobilo: recesia sa končila. Čakalo sa, že navzdory vytriezveným očakávaniam dosahov technologickej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Únava na Wall Street. FOTO - TASR/AP
revolúcie na produktivitu a zisky a obavám po teroristickom útoku na WTC začnú americké podniky čoskoro zase výrazne investovať.
Na konci tohtoročnej jari, súbežne s pádom Enronu, WorldComu a Arthura Andersena, sa tieto očakávania zosypali. Naraz všetci začali pochybovať o poctivosti účtovníctva amerických firiem. Naraz všetci videli len to, nakoľko od bubliny rokov deväťdesiatych upadla v Amerike kvalita dohľadu nad podnikateľskými aktivitami.
Americký akciový trh sa prepadol o 15 až 20 percent. Rozpätie medzi úrokovou sadzbou, za ktorú si mohla požičiavať americká vláda, a sadzbami, za ktoré si mohli požičiavať firmy, sa zväčšovalo. Naraz si Fed prestal gratulovať: 1,75-percentná úroková sadzba je možno tá správna na podporu zotavenia vo chvíli, keď index DowJones dosahuje hodnotu 10-tisíc bodov, ale nie vo chvíli, keď sa sotva drží na hodnote 8500 bodov.
Práve ste prekročili povolený počet zariadení
Váše aktívne predplatné umožňuje prístup k zamknutému obsahu iba obmedzenému počtu prehliadačov.
Aby ste mohli pokračovať v čítaní článku na tomto zariadení/prehliadači, upravte si, prosím, zoznam zaregistrovaných zariadení v nastaveniach vášho profilu.
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G25JZ na číslo 8787.
Pošlite SMS s textom H25JZ na číslo 8787.