SME

Kvóty na hudbu sú štátom nariadená vtáčia chrípka

Ak slovutný slovenský parlament odhlasuje takýto nepríčetný zákon, s vykonávaním bude dosť veľa problémov a vyriešiť nevyrieši nič.

KARIKATÚRA: SHOOTYKARIKATÚRA: SHOOTY

Tri roky som bol členom nominačnej poroty na Ceny filmovej akadémie. Ako nováčik na severoamerickom kontinente som sa tešil a dúfal, že to bude dobré na získanie kontaktov. Trošku aj bolo, ale nedalo sa to vydržať - veľmi veľa zlých filmov. Veľmi zlých. Najhoršie boli kanadské, štátom financované, kinami povinne premietané a do televíznych programov na základe kvót zaraďované..

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikto ich nepozerá. Ak sa aj vďaka nariadeniam dostanú do kín, nikto na ne nechodí. Ak ich vďaka nariadeniam vysielajú v televízii, nikto sa nevyskytne ani len v blízkosti onoho kanálu. Štátne financovanie a povinné premietanie filmov malo zjavný efekt: naučilo Kanaďanov vyhýbať sa kanadskej filmovej produkcii ako antibiotikami neliečiteľnej vtáčej chrípke.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som mal dirigovať koncert v Toronte a dohadovali sme program, usporiadateľ ma poprosil, aby som zaradil nejakú krátku, pokiaľ možno neškodnú skladbu kanadského skladateľa, lebo nariadenie. Hľadalo sa ťažko. Hráči ju potom aj tak hrali s odporom a publikum kašľalo, akoby bol koncert v tuberkulóznej liečebni.

Kvóty sú aj v kanadskom rádiu

Aj kanadské rádiá majú príkaz hrať kanadskú hudbu. Následok? CBC zrušilo stanicu venovanú vážnej hudbe, lebo ju jednoducho ukanadohudbovali na smrť. Nikto ich nepočúval.

Politicky korektné multikulturálne symfónie, pokiaľ možno zamerané na menšiny, či už národnostné alebo sexuálne, si nevedno prečo nezískali širokú obľubu. Takže namiesto vysielania vážnej hudby s občasným uvedením dobrej kanadskej skladby je teraz o stanicu s vážnou hudbou menej. Ale percentá sú v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Nerobím si srandu, kanadskí politici to zobrali od podlahy. Ak sa uchádzate o grant či štátnu podporu, nie je to také jednoduché ako trebárs na Slovensku, kde si podáte žiadosť a grantová ministerská komisia vás schváli alebo neschváli, podľa toho, či máte v komisii kamarátov, kolegov alebo v nej sedíte. Prípadne vás minister vysponzoruje bez komisie. Normálna procedúra.

Kanaďania majú kritériá, ktoré musíte dodržať, aby ste sa vôbec o grant mohli uchádzať. Tematické okruhy, ba dokonca použitie "menšinových" hercov alebo členov štábu sú nutnosťou, a tak sú všetky filmy rovnaké. Jeden rok ma to tak rozčúlilo, že som napísal Javorový list v angličtine. Pre ilustráciu prikladám.

Kanadská pikantnosť je aj to, že k politicky nariadenému reverznému rasizmu, pristupuje aj veľmi kvalitný obyčajný, WASPovský (White Anglo-Saxon Protestant).

SkryťVypnúť reklamu

Chutí úplne ako slovenský matično-konskoguľový. Mal som v CBC veľkého fanúšika, jedného z redaktorov, ktorý často vysielal moje nahrávky a chcel ma pretlačiť aj inak a inde. Keď s tým začal u svojich šéfov, tak mu vysvetlili, že by to nemal robiť, pretože ja "nie som Kanaďan". Môj priaznivec sa ohradil a začal im vysvetľovať, že som už roky kanadským občanom, ale zarazili ho: "Jasné, že je občan...ale nie je ozajstný Kanaďan..."

Nijako ma to neprekvapilo. Zopár rokov predtým sa aj orchestrálna rada Slovenskej filharmónie uzniesla, že nie je jasné, či som vlastne slovenský skladateľ a preto radšej moju skladbu hrať nebudú.

Nedajme si slovenskú hudbu!

A dnes máme na Slovensku podobný problém - niektorí slovenskí hudbisti si myslia, že sa nehrá dosť slovenskej hudbičky. A pritom sme na Slovensku a Slovensko Slovákom a na nohy a kto má počúvať toľko amerikanizmov a tisíc rokov sme trpeli a treba podporovať mladé kapely. Tuším sa rozplačem.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je vôbec záhadou, čo sa vlastne deje. Peňáze, ako vždy. Ja som tiež videl svoj výkaz tantiémov. Na rozdiel od parlamentných výprav si myslím, že to netreba riešiť administratívne, ale zmenou vlastného postoja. Cédečka už nikto kupovať nebude, rádiá vystrieda spotify a spol., a hudbu si budú všetci sťahovať, pokiaľ možno ilegálne alebo zadarmo, cez Internet.

Ak slovutný slovenský parlament odhlasuje takýto nepríčetný zákon, s vykonávaním bude dosť veľa problémov a vyriešiť nevyrieši nič.

Už som mal malinké fejsbúkové extempore s predkladateľom jednej verzie, údajne obyčajným človekom, aj keď podľa mňa je neobyčajný. Nepochopili sme sa. Podľa jeho predlohy "...cieľom predkladaného návrhu zákona je podpora pôvodných hudobných diel v slovenskom jazyku, ...vo vysielaní rozhlasovej programovej služby prostredníctvom zavedenia pravidiel v podobe progresívnych kvót a súvisiacich mechanizmov kontroly a sankcií...". Keď som sa opýtal, ako sa bude postupovať v prípade hudobných diel, ktoré nemajú text, ale len hudbu, dozvedel som sa, že tých sa zákon netýka.

SkryťVypnúť reklamu

Vyslovil som počudovanie nad podivuhodnou logikou zákona, podľa ktorej bude slovenská hudba bez textu diskriminovaná, keďže nebude žiadna povinnosť vysielať ju, ale predkladateľ nechápal, čomu sa čudujem. Nechápal, že predkladá zákon na podporu slovenských textov a nie hudby či hudobníkov.

Nevedel mi ani vysvetliť, podľa akých kritérií sa bude posudzovať slovenskosť hudby a čo nastane v prípade, že pôjde o zahraničného autora a slovenský text, prípadne naopak. Do vysvetľovania skutočností, ktoré som uviedol vyššie som sa už ani nepúšťal.

Takýto zákon, aj keď podobné existujú v mnohých krajinách, je zbytočný a neúčinný, ak nerátame opačné účinky. Jediný osvietený dramaturg alebo redaktor alebo vydavateľ urobí v tejto oblasti oveľa viacej ako nejaký zákon spískaný spolkom zadubencov či delegácie mojich kolegov - hudobníkov v penzijno-senilnom veku.

SkryťVypnúť reklamu

Ale.

Opäť je tu ten istý problém. So štátom zle, bez štátu... Viem, že riskujem sústredený nápor voľnotržných jehovistov, ale nepomôžem si. Slovenská kultúra bez štátnej podpory neprežije. A bez kultúry neprežije Slovensko.

Poznám všetky argumenty. Ak niečo neprežije bez štátnej podpory, tak to nemá nárok na existenciu. Kultúra je nepotrebná. Darmožráčov a fidlikantov nebudeme živiť z našich daní. A milióny ľudí sa ubránilo zločincom vďaka doma držanej zbrani. [/sarcasm off]

Aj by som povedal - veď to skúste a uvidíte - ale nemôžem. Nechcem si ani predstaviť, ako by to dopadlo, keď už teraz nie je situácia ružová. Takto je aspoň malé percento ľudí, na ktorých vplýva niečo iné ako Farmárova žena alebo Stašák a ktorí môžu veci posúvať smerom dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale ak bude Drišľak maximum, čo Slováci dostanú, nebude trvať dlho, kým zavládne rovnaká úroveň aj vo všetkých ostatných oblastiach. Nikto nebude potrebovať kvalitné jedlo, servis, zdravotnú starostlivosť či techniku.

Postupne vo všetkom zavládne najnižší spoločný menovateľ a komunikovať sa bude len trieskaním do stola a plieskaním po papuli. A horšie. Až kým nás kvôli nesvojprávnosti neanektuje Nórsko.

Ak už sme, buďme

Tak ako si kráľ Fridrich Veľký, Christian Ludwig Brandenburgský, knieža Razumovský a gróf Lichtenstein mysleli, že treba podporovať Bacha a Beethovena, tak si ja myslím, že k prežitiu potrebujeme filharmóniu (nemusia ma hrať) a básničky a galériu a film o krajinke a múzeum a tanečníkov a poriadne sochy a budovy a dobré knižky... a kým nebude dosť slušných podnikateľov a občanov, ktorí budú podporovať umenie z vlastného vrecka, tak ho musí (nedokonalo, s chybami, korupciou, protekcionárstvom...) podporovať štát.

SkryťVypnúť reklamu

Len kvôli tomu, aby tu o pár rokov ešte stále nejaký bol, ak už je.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 393
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 373
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 308
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu