SME

Ako Nemcom vysvetlíme, že nevieme dodržať sľub

Pre Francúzsko sa zmenia pravidlá. Otázka je, čo si Nemci za ústupok vypýtajú.

(Zdroj: SITA)

Krajiny, ktoré nemajú problém s verejnými financiami, musia vymyslieť podmienky, za ktorých ustúpia hriešnikom. Slovensko musí pozorne načúvať, keďže reč môže byť aj o ňom.

Pribúda krajín, ktoré hovoria, že sa síce snažili, ale s tým deficitom im to nevyšlo.

Určite sa nedá povedať, že upratovanie vo verejných financiách za posledné roky neprinieslo výsledky. Veď pred troma rokmi bol priemerný deficit v Únii na úrovni šiestich percent, dnes je polovičný.

No zdá sa, že pri tejto úrovni sa na dlhšie zasekne. Jednak sú vlády uspokojené tým, čo sa dosiahlo a nemajú veľkú chuť pokračovať, jednak viaceré krajiny zažijú zlý rok, pokiaľ ide o hospodársky rast. A na to sú verejné financie citlivé.

SkryťVypnúť reklamu

Odboj povedú Francúzi

Francúzsko, ktoré je prvým spomedzi hriešnikov, o ktorých je reč, zažije ekonomicky zrejme najhorší rok od 2009. Vyzerá to, že ho čaká recesia. Ak by sa chceli dostať s deficitom na úroveň troch percent, museli by verejné financie krajiny tento rok prejsť skutočne veľkými zmenami.

Lenže to sa nestane, ako už ohlásil francúzsky prezident Hollande. Na neho zasa útočí rekordná nezamestnanosť a tak sa do žiadnych dodatočných operácií v rozpočtovej politike púšťať nebude.

Namiesto troch percent tak deficit Francúzska dosiahne podľa Európskej komisie 3,7 percenta. Podľa predstihových ukazovateľov sa však zdá, že tamojšej ekonomike sa bude dariť horšie, než si mysleli v Európskej komisii, keď projektovali výsledok francúzskych verejných financií pre tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

Je celkom možné, že konečný výsledok bude rovnaký či dokonca horší, ako bol ten minuloročný, teda 4,6 percenta.

Francúzsko však nebude samo, kto opäť nedodrží to, čo bolo dohodnuté. Krajín bude viacero a nebudú to len tie tradične problémové, ako napríklad Španielsko.

Rovnováhu v diskusiách o zmäkčení pravidiel v ich prospech posúva Holandsko, ktoré sa doteraz počítalo za súčasť tvrdého tábora spolu s Nemeckom či Fínskom. Aj ono dopredu ohlasuje, že deficit nedodrží, hoci v jeho prípade pôjde o symbolické prekročenie v porovnaní s vyššie spomenutými (očakáva sa 3,4– percentný deficit).

Navyše jeho problémom sú viac jednorazové výdavkové efekty, nie celková zlá štruktúra verejných financií.

Takému pretlaku krajín a vývoju ekonomiky budú Nemci ťažko odolávať. Ide o Nemcov v nemeckej vláde, nemeckej centrálnej banke a nemeckých zástupcov v Európskej centrálnej banke. Hlavne tí v bankách sú obzvlášť hluční.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzývajú Brusel, aby bez ohľadu na ekonomickú situáciu v niektorej krajine dotlačil politikov k dodržaniu pôvodných záväzkov. Argumentujú, že politický tlak musí byť o to vyšší, o čo sa znížil tlak ostatných korekčných mechanizmov.

Majú na mysli najmä tlak trhov na úrokové sadzby. Na rozdiel od rokov 2010 či 2011 bola situácia na trhoch minulý rok, najmä v druhej polovici pokojná. Nebolo to o tom, že by sa investori, ktorí nakupujú štátne dlhopisy, zrazu stali uvedomelými.

Zmenilo sa najmä to, že Európska centrálna banka sa otvorene prihlásila k tomu, že v prípade potreby bude poskytovať krajinám pôžičky na refinancovanie ich dlhov. Táto poistka bola hlavným anestetikom pre investorov.

Tento postup však otvoril otázku, či úroky, za ktoré si dnes krajiny požičiavajú, zodpovedajú ich stavu a politickému odhodlaniu niečo so sebou robiť. Či vytvárajú dostatočný tlak na to, aby sa krajiny ozdravovali.

SkryťVypnúť reklamu

Práve preto boli nemeckí centrálni bankári proti takejto politike neobmedzeného finančného istenia a práve preto požadujú zvýšený politický tlak ako kompenzáciu za uchlácholenie trhov.

Boja sa, že krajiny nevyužijú uvoľnenie na to, aby v pokojnejšej atmosfére pristupovali na premyslené ozdravné kroky. Ale že sa, naopak, uspokoja a budú na zmeny myslieť oveľa menej, ako keby na ne tlačili splašené trhy.

Nemecká taktika

Otázne je, ako sa zachovajú tí „politickí“ Nemci, teda nemeckí zástupcovia v Európskej komisii, ale najmä nemecká vláda, jej premiérka a minister financií.

Zatiaľ sú opatrní. Vedia, že krátkodobo je problémom, ak krajiny počas recesie začnú šetriť a pre francúzskych, talianskych či španielskych politikov to môže znamenať zrážku so silným verejným odporom.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň vnímajú, že vďaka rozhodnutiu centrálnej banky je situácia na trhoch pokojnejšia ako predtým a už je jedno, či s jej politikou súhlasia, alebo nie.

Zdá sa, že prístup nemeckej vlády bude benevolentnejší ako doposiaľ. O rovnakom tóne, aký uplatňovali voči Grécku, nemôže byť reč ani náhodou. No určite budú trvať na prístupe niečo za niečo.

Budú stále viac tlačiť na to, aby krajiny prijímali zmeny, ktoré síce nebudú znamenať okamžité otrasy pre verejné financie, ale budú pôsobiť dlhodobo.

V prípade Francúzska to bude určite trh práce. Nemecké či britské ekonomické médiá stále pripomínajú list šéfa americkej firmy na pneumatiky Titan, v ktorom odpovedal na ponuku francúzskej vlády prevziať tamojší problémový Goodyear.

V liste spomína, že by museli byť úplne hlúpi, aby prevzali podnik s takou nízkou pracovnou disciplínou a odborárskymi vymoženosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci šéf Titanu je známy aj ako pozér, svojím štýlom hovorí presne to, na čo diplomatickejšie naráža aj nemecká vláda, keď hovorí o potrebe uvoľniť pracovné pravidlá a slobodu podnikania.

Slovenská pozícia

Celá hra sa týka aj Slovenska. Predpoklad, že sa zaradíme medzi tých, ktorí niečo sľubovali, ale nesplnili to, je veľký.

Ako počas prijímania tohtoročného rozpočtu upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, na splnenie tohtoročného rozpočtového cieľa treba urobiť dodatočné opatrenia. Odvtedy vyskočili iné problémy, inde zasa vývoj dopadol pre vládu lepšie, ako sa čakalo (najmä prechod ľudí z druhého do prvého piliera).

Celkovo však veľké zmeny oproti vtedajšiemu odhadu rozpočtovej rady nenastali a splnenie cieľa si vyžaduje ďalšie zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

No o tých sa odvtedy nehovorí. A to sa dnes predpokladá o niečo horší vývoj ekonomiky ako v čase prípravy rozpočtu.

Naopak, rétorika vlády začína používať výrazy ako podporné a prorastové opatrenia, čo v jej ponímaní znamená benevolentnosť pri manažovaní výdavkov.

Zatiaľ k tejto téme vieme to, že podľa Roberta Fica sa tento rok žiadne dane zvyšovať nebudú. Nehovorí sa však ani o škrtoch vo výdavkoch. Ani vo vládnych, ani v transferoch, teda v rozličných dávkach a podporách.

Predseda vlády si však všimol, že niektoré krajiny sa snažia zmäkčovať hranice pre rozpočtové správanie. Zatiaľ drží líniu, že to určite nebude prípad Slovenska, keďže to má rozpočet zostavený veľmi zodpovedne.

Lenže zdá sa, že nemá. A preto je pravdepodobné, že budeme stáť na strane tých, ktorí hovoria, že plán síce nedodržali, ale veľmi sa snažili.

SkryťVypnúť reklamu

Nebude to lož, ale ani úplná pravda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


11
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


22
Peter Tkačenko.

Prezident môže ukázať, že mu aspoň na niečom záleží.


6
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 285
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 141
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 091
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 359
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 828
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 803
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 479
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu