Sedemdesiattriročný anglický profesor hospodárskej histórie Robert Skidelsky napísal so svojím tridsaťdeväťročným synom Edwardom, docentom sociálnej filozofie, knihu: Ako veľa je dosť? Od šialenstva rastu k ekonómii dobrého života. Redaktor nemeckého týždenníka Die Zeit sa spýtal autorov, v čom spočíva dobrý život.
Edward: Život je dobrý, ak je v súlade so siedmimi základnými potrebami. Človek potrebuje zdravie, istotu, rešpekt, rozvoj osobnosti, harmóniu s prírodou, priateľstvo a „čas pre seba“.
Robert: Pri výbere sme mali štyri kritériá. Základné dobrá sú univerzálne vo všetkých kultúrach, nie sú účelové a majú hodnotu samy osebe. Tieto hodnoty sú nenahraditeľné, kto ich nemá, trpí... ale možno o tom diskutovať.
Siedmu podmienku uvádzam v úvodzovkách, ako ju preložiť do slovenčiny? Staré slovníky ponúkajú voľnú chvíľu, chvíľku alebo dokonca záhaľku, čo je úplne mimo. Relax a chill sú presnejšie, ale neslovenské. Môže to byť i meditácia, ticho s dobrou knihou, podvečerná muzika a všetko možné, čo nám po oslobodení sa od starostí starého dňa umožňuje v pohode a v uvoľnení byť aspoň chvíľu sebou samým.
I keď sa nenájde presné slovo, aj na Slovensku možno žiť dobrý život. Platí to pre všetky kultúry, tvrdia autori. Zdravie je i to, aby bolo na správnu stravu. Istota môže byť i bezpečnosť, žiť bez ohrozenia zvnútra i zvonku. Rešpekt je i ocenenie námahy snaženia sa k lepšiemu, uznanie. Priateľstvo, pripomínajú otec a syn, je nadradeným pojmom i pre rodinné vzťahy a sú presvedčení, máme viac, ako potrebujeme.