Jedna z najlepších vecí, čo môže žurnalistika robiť okrem prinášania informácií, je pomôcť odlišným svetom nahliadnuť do seba. Prekladať ich názory a pocity do reči, ktorej rozumejú obe strany. Voľba pápeža je jedna z udalostí, keď stojí za to sa o to pokúsiť.
Málokto sa zrejme čuduje, že voľba pápeža pripadá nezainteresovaným ako trochu teatrálne, ale inak obyčajné hlasovanie členov úzkeho vedenia veľkej organizácie o tom, kto ju povedie. Tí najskeptickejší sú presvedčení, že ide o dohodnutý scenár, kde si úzky byrokratický aparát posúva žezlo. A úlohou pápeža je napokon byť len nie veľmi výkonným symbolom zabehanej mašinérie.
Katolíci však vidia, že až tak jednoducho to nefunguje. Napríklad dnes sa talianske médiá zabávajú na tom, ako kardinál Angelo Scola omylom dostal vopred pripravené gratulácie k svojmu zvoleniu od talianskych biskupov. Že sa na čelo cirkvi dostane niekto, s kým sa až tak nerátalo, však nie je taká rarita, aby sa mohlo povedať, že ide iba o chybu v matrixe.
Pri pohľade na činy a postoje pápežov, teda ich pontifikáty, je tiež zrejmé, že miera ich autonómie a vplyv na celú inštitúciu sú príliš silné na to, aby sa dalo povedať, že sú len bábkami v rukách ukrytej byrokracie.
Tendencia presvedčených katolíkov je, naopak, podceňovať ľudskú stránku celej inštitúcie, ktorá je vystavená rovnakým pokušeniam ako všade inde. Veľkosť a dosah inštitúcie veľké zlyhania ešte znásobuje. No na rozdiel od presvedčenia nekatolíkov upozorňovanie na vlastné slabosti je v katolíckej cirkvi aktívne prítomné už od čias apoštolov.
No rovnako aj presvedčenie, že napriek všetkému bude sama vždy schopná generovať silné osobnosti, ktoré ju budú neoblomne upozorňovať na existujúce problémy. Dôkazom toho, že to dlhodobo dáko funguje, je veľký počet tých, ktorých dnes cirkev sama uctieva, hoci to s ňou mali neraz dosť ťažké.
Aj preto sú katolíci presvedčení, že ľudská zložka nie je jediná, ktorá je v nej prítomná. V tomto im nekatolíci, samozrejme, nedajú nikdy za pravdu. No keď sú zvedaví na to, prečo majú stále katolíci dôveru vo svoju inštitúciu, tak aj pre spomenuté dôvody.
Čítajte viac komentárov:
Európska únia nie je spokojná s biznis modelom Cypru, píše František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Tristočlenná strana v parlamente je riziko pre štát, myslí si o SaS Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz