Finančný systém Cypru je dobitý, pretože bol naviazaný na Grécko. Keď sa Grécko pod taktovkou európskych inštitúcií a MMF rozhodlo, že časť dlhov nesplatí, Cyprus bol medzi najdotknutejšími krajinami.
Preto hovorí, že Európa má morálnu povinnosť sa jeho problémami zaoberať.
No vzťahy Cypru a Európskej únie sú komplikované. Môže za to cyperský biznis model, založený na nadštandardnej ústretovosti k zahraničným firmám a najmä kapitálu.
Dá sa to diplomaticky povedať tak, že ak by ste chceli využiť na prepranie peňazí krajinu v rámci Únie, tak Cyprus je jedna z najlepších možností. Za zmienku stojí, že približne polovica vkladov má pôvod v Rusku.
Dobrá voľba by to bola aj pre výber sídla firmy, vďaka desaťpercentnej dani a laxnému prístupu k podozrivým operáciám.
Po týchto výhodách výdatne siahajú aj slovenské firmy. Od krízy sa zdvojnásobil počet tunajších firiem, ktoré majú ako majiteľa cyperskú firmu (tá inkasuje zisky). Dnes ich je už približne osemsto.
Preto je rokovanie medzi Cyprom a Úniou o pomoci pre tamojší bankový sektor také komplikované a zdĺhavé, hoci je to najmenšia z problémových krajín. Rokovania sa tiahnu od polovice minulého roka no bez pokroku.
Únia nie je stotožnená s biznis modelom krajiny, lákaním kapitálu, ktorý sa chce vyhnúť zdaňovaniu, alebo by ho inde považovali za podozrivý. Alebo oboje.
Cyprus sa pokúšal vyhnúť tomu, aby si peniaze pýtal z Európy. Vedel, že zadarmo by to nebolo a reč by nebola len o úrokoch. Ale aj o iných podmienkach. O tom, že nemôže žiť z toho, že poskytuje útočisko firmám utekajúcim pred úradmi ostatných krajín a potom tie krajiny žiadať o pomoc.
Lenže snaha získať potrebné zdroje z Ruska a Číny nebola úspešná. Okrem toho, postupne sa ukázalo, že krajina bude potrebovať zdroje v objeme nie oveľa menšom ako je ročné HDP. Toľko by ich nikde nezohnala, keďže to v podstate znamená bankrot.
Siahnutie po jednorazovom, ale vysokom zdanení vkladov v bankách rieši tak tretinu vzniknutých problémov.
No zároveň otvára dvere finančnej pomoci z Európy. V čase, keď obyvatelia rozbíjali bankomaty, sa ministri eurozóny a MMF dohodli na rýchlej pomoci pre Cyprus.
Na Cypre pôsobí viac ako 700 firiem slovenských podnikateľov, medzi nimi aj skupiny Penta a J&T
Prečítajte si článok >>