Z pohľadu úradníkov a politikov vznikajú nezamestnaní tak, že sa zapíšu na úrad práce, teda keď pritekajú. A zanikajú tak, že ich odtiaľ vyškrtnú, teda keď odtekajú.
Minister práce či premiér hlásajú dobré správy. Minulý aj tento mesiac hovorili, že veci idú dobre, lebo prítoky nezamestnaných slabnú. Celé je to ale dosť pikantné.
Pozrime sa na to, ako pritekali nezamestnaní do zoznamov Ústredia práce. Najprv v rokoch 2010 a 2011, od júna do februára nasledujúceho roku (neskôr vysvetlím, prečo).
((nezam3))
Modrá aj červená čiara sa vyvíjajú veľmi podobne. V lete je práce viac, neprepúšta sa toľko. Keď sa leto skončí, je to horšie. V septembri navyše prichádzajú absolventi zo škôl, takže prílev nových nezamestnaných vystrelí hore. Veľa sa prepúšťa aj koncom roka, takže v januári to zasa ide hore a v zime je celkovo práce menej.
No vidno, že v roku 2010 (červená čiara) sa ekonomike darilo trochu lepšie, preto je červená čiara v priemere nižšie, nezamestnaných sa zapisovalo menej.
Zvláštny rok
No minulý rok aj tento rok sa ekonomike darí ešte horšie ako v roku 2011. Ako vyzerali zápisy nových nezamestnaných? Opäť vidíme rovnaké trendy, leto je na tom najlepšie, september a január sú nanič. Až na jednu veľmi zvláštnu vec. V roku 2012 i tomto roku, kedy ekonomika zaznamenáva najhoršie výsledky od recesie 2009, je prítok nezamestnaných menší (žltá čiara) ako rok predtým (modrá), hoci vtedy nezamestnanosť tak nerástla.
((nezam1))
V januári si túto anomáliu všimol aj minister Richter a začal hlásať, že prítoky sú nižšie. Vo februári to už hlásal aj premiér. Zdalo sa nám to zvláštne. Aj preto, že takto pred rokom sa menil informačný systém na vyhodnocovanie nezamestnanosti a odvtedy každá ich štatistika nesie upozornenie, že ide o dočasné dáta a môžu sa ešte meniť. Okrem toho, za jarné mesiace minulého roka nemáme podrobné dáta o prítoku (preto je v grafoch porovnanie až od júna).
Pýtali sme sa teda Ústredia práce, či za zázrakom v nízkom prítoku nezamestnaných stojí nejaká metodická zmena. Odpísali nám, že nie, že „metodika vykazovania sa nemenila, v apríli 2012 sme nasadili nový informačný systém služieb zamestnanosti a od toho obdobia sú štatistiky predbežného charakteru, ako uvádzame aj v každej zverejnenej mesačnej štatistike.“ Neskôr však vyšlo najavo (vďaka agentúre SITA), že k zmene vo vykazovaní došlo a niektoré veci sa nevykazujú tak, ako pred rokom. Po novom podľa agentúry nie sú v prítokoch a odtokoch spomenutí tí, pri ktorých rozhodnutie o vyradení či zaradení nadobudlo právoplatnosť až ďalší mesiac (detaily tu).
Správa od SITA si síce všíma iba február, ale už je jasné, že údaje treba brať s rezervou od júna 2012. Jednak sa zmenil spôsob rátania prítoku aj odtoku, jednak od zmeny IT systému ide o predbežné údaje.
Ďalšia vec je, čo si zo štatistiky nezamestnaných vyberiete. Štatistika o nezamestnaných funguje takto:
Nezamestnaných úrady delia na disponibilných a nedisponibilných. Napríklad, ak nezamestnaný ochorie, čiže nemôže pracovať, už nie je v štatistike disponibilných nezamestnaných. Zapíšu ho tam znova, až keď sa uzdraví. Podobne to funguje, keď nezamestnaný absolvuje dajaké vzdelávanie, rekvalifikáciu.
Keď vypukne chrípková epidémia, disponibilná nezamestnanosť sa znižuje. Podobne, keď pošlete veľa nezamestnaných na prax alebo na niečo podobné, ako sa stalo vo februári. Preto sa minister chválil, že disponibilná nezamestnanosť klesla, hoci celková stúpla.
Ďalšie veci o fintách so štatistikami nezamestnaných na demagog.sk alebo vrtietpsom.blog.sme.sk.