Parlament odmietol aj ďalší návrh z dielne poslanca Igora Matoviča, ktorý sa týkal zavedenia nových volebných pravidiel do zákonodarného orgánu. Nedostal sa ani len do druhého čítania, keďže zaň hlasovali buď z poslušnosti, alebo zo slušnosti iba poslanci jeho hnutia. Aj im bolo totiž vopred jasné, že na schválenie nemá návrh žiadnu šancu.
U Igora Matoviča možno oceniť aspoň to, že návrh nestiahol – na rozdiel od Ľudovíta Kaníka, ktorý svoj návrh novely o priestupkoch stiahol už tri razy, či Alojza Hlinu, ktorý trojicu svojich návrhov stiahol z rokovania dva razy. V praxi to znamená len toľko, že kým poslanec Matovič môže so svojím návrhom prísť do parlamentu až o pol roka, poslanci Kaník a Hlina ich môžu predložiť už na budúcu schôdzu.
Matovičov návrh
Hlavné dôvody neschválenia Matovičovho návrhu novely zákona o voľbách do parlamentu sú dva. Prvým je, že dôvody na zavedenie zmeny sú zmätočné a pre politické strany neprípustné. Druhým, že vládna strana nemá dôvod pristúpiť na zmenu volebných pravidiel. Zatiaľ.
V krátkosti – poslanec Matovič navrhoval, aby politické strany pri zostavovaní kandidačnej listiny uplatňovali zásadu „jedenkrát a dosť“. To znamená, že kandidáti, ktorí už poslancami niekedy boli, by mali byť na konci listiny, a tí, ktorí poslancami ešte neboli, by mali byť na jej začiatku.
Igor Matovič návrh odôvodnil v piatich bodoch, ktoré považuje za kľúčové, hoci sú skôr „ľudové“. Primať poslancov k aktívnej a zodpovednej politickej práci sa totiž nedá, rovnako ako nemožno určiť, ktorý poslanec je neaktívny a ktorý aktívny, aspoň kým nie sú stanovené pravidlá.
Je napríklad otázne, či poslanec, ktorý síce nepredkladá návrhy zákonov, ale zúčastňuje sa hlasovaní, je neaktívny. Alebo či poslanec, ktorý predkladá návrhy zákonov, ale hlasovania vynecháva, je aktívny.