To, čomu v prvom roku vlády venoval jej predseda najväčšiu pozornosť, je nepochybne opozícia. Nezabudol na ňu azda v žiadnom vystúpení.
Samozrejme, vždy v tých najlichotivejších súvislostiach. Napríklad: „Vy sa vždy tešíte, keď je Slovensku zle“ a podobne.
Ktorýkoľvek vyhľadávač použijete, nenájdete osobu – fyzickú ani právnickú – ktorej by sa Robert Fico venoval tak dôsledne, náruživo a s chuťou.
A keďže Fico má o opozíciu naozaj starosť, do druhého roka si pripravil novinku – miešanie sa do jej vnútorných záležitostí. Alebo presnejšie, „doktrínu obmedzenej suverenity“, ako učil veľký vzor, súdruh Brežnev. Celkom konkrétne, „NKÚ patrí opozícii“, akurát len - drobnosť - predsedu si majú vybrať z troch ľudí, ktorých menoval predseda vlády. Veru tak. Rozvinutá karpatská demokracia sa tomu hovorí.
Výber je to, navyše, mimoriadne kvalitný. Mach, Mitrík, Angyal, rokmi služby ošľahaní úradníci (nielen) Dzurindovej éry, sú takpovediac živým svedectvom o vysokých nárokoch predsedu vlády v oblasti kontroly.
Troch veteránov dokopy sumarizuje jeden spoločný menovateľ: Len aby zostalo všetko po starom. Ten, kto Macha, Mitríka, Angyala na NKÚ navrhuje, inú predstavu o kontrole mať nemôže.
O pohnútkach, ktoré premiéra doviedli až priamo napríklad k Angyalovi, najlepšie svedčí skvelý tender na elektronické mýto. ÚVO pod jeho vedením asi šesťkrát osvedčilo, že „tender je v poriadku“.
A to Fico vždy komentoval, „no vidíte, ÚVO je absolútne pod kontrolou opozície, šéfom ÚVO je vysokopostavený člen SMK, takže lepšiu kontrolu už nemôžeme mať“. Skoro by sa chcelo povedať, že Béla Angyal je premiérov najobľúbenejší Maďar.
Na to, či Mitrík je premiérov najobľúbenejší člen SDKÚ, nie sú zatiaľ indície. Referenciou najvyššieho stupňa vo Ficových očiach však zrejme je, že Špeciálny súd posúdil Mitríkovu výpoveď v korupčnej kauze ako úplne nedôveryhodnú. (Falošné alibi.) No. Ak sa s tým mohol stať riaditeľom SIS, prečo by nemohol byť šéfom NKÚ?
Inak, v SaS z najpovolanejších úst konečne počuli, prečo ich kandidát nebude nikdy zvolený. Nominačné právo náleží len „štandardným stranám“, naznačil premiér.
Znamená to asi toľko, že pokiaľ opozícia nechce Jasovského na ďalších osem rokov, musí sa podvoliť diktátu. Eventuálne vypudiť SaS mimo personálnych dohôd.
Po roku vlády Fico II skrátka už niet najmenšej pochybnosti, že NKÚ patrí opozícii. Alebo má niekto iný názor?
Ďalšie komentáre:
Daňové raje majú pre Slovensko aj výhody, myslí si František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Budúcnosť jadra je neistá, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz