Je neuveriteľné, ako rektori zmietli zo stola návrh akreditačných kritérií, ktoré by vytvorili tlak na kvalitu škôl.
Akreditačná komisia pripravila návrh akreditačných kritérií, ktorých cieľom je skvalitniť slovenské vysoké školy. Zástupcovia študentov v Študentskej rade vysokých škôl aj zástupcovia učiteľov v Rade vysokých škôl pochopili, že predkladané kritériá akreditácie smerujú ku skvalitneniu škôl a v konečnom dôsledku k lepšiemu uplatneniu absolventov na renomovaných pracoviskách doma i v zahraničí.
Je až neuveriteľné, že rektori to nepochopili (alebo nechceli pochopiť) a zmietli návrh zo stola. Udialo sa to až tak „demokraticky“, že predseda Slovenskej rektorskej konferencie „pozval“ predsedu Akreditačnej komisie na zasadnutie, až keď bolo uznesenie prijaté. Páni rektori, môžete sa hanbiť.
Podľa vyjadrenia prezidenta rektorskej konferencie Libora Vozára chybou kritérií je, že sú až príliš nastavené na vedeckú produktivitu, a dodáva, že nie všetky smery umožňujú rozsiahly výskum. Rektorom by sa žiadalo viac prihliadať na pedagogickú prácu.
Tlak na kvalitu
Ako som už naznačil, cieľom pripravovanej akreditácie je vytvárať tlak na postupné zvyšovanie kvality vysokých škôl, ako aj ich roztriedenie na lepšie a slabšie podľa kvality vedeckej a pedagogickej práce. Zdôrazňujem, aj kvality pedagogickej práce (hoci nepriamo).
Problém je však v tom, že kvalita tejto práce sa veľmi ťažko meria. Pedagogická práca sa nemôže merať iba počtom odučených hodín a formálnej kvality prednášok. Veď niekto môže „kvalitne“ učiť už dávno prekonané veci a (nedajbože) učiť, že neplatí Darwinova evolučná teória alebo že druhá svetová vojna sa začala napadnutím Nemecka Poľskom.
To, že sa kladie dôraz na vedeckú produktivitu učiteľov, nepriamo zabezpečuje aj kvalitu ich pedagogickej práce. Každý, kto chce publikovať v serióznych časopisoch, musí systematicky študovať najnovšiu literatúru, pretože nik mu neuverejní to, čo je už dávno známe. Svoje poznatky využíva aj v prednáškach pre študentov a pri vedení diplomových a doktorandských prác. (V kritériách sa kladie dôraz aj na vedeckú produkciu doktorandov.)
Ak sa od nich nebudú žiadať seriózne vedecké výstupy, ich tvorivosť sa nebude rozvíjať a budú produkovať, tak ako na mnohých školách doteraz, iba práce podobajúce sa preštylizovaným literárnym poznatkom.
Kontrola
Ak by sa malo prihliadať na kvalitu pedagogickej práce, tak by sa muselo pristúpiť k prísnej kontrole náplne študijných plánov, teda toho, či budúci absolventi dostanú vedomosti, ktoré budú v živote potrebovať.
Pri výchove budúcich učiteľov je zvlášť dôležité, aby mali solídne vedomosti z predmetov, ktoré budú učiť (matematiky, fyziky, biológie, ale aj slovenčiny, angličtiny a podobne). Takúto kontrolu môžu sčasti urobiť pracovné komisie Akreditačnej komisie na základe písomných materiálov, osobná kontrola na mieste by však bola presnejšia.
Rektori ďalej tvrdia, že navrhované kritériá sú retroaktívne, nesúhlasia s obmedzovaním viacnásobných úväzky učiteľov a obávajú sa, že niektoré školy nebudú mať dosť peňazí. Tvrdenie rektorov o retroaktivite iba dokazuje, že sa doteraz nesnažili o skvalitnenie svojich škôl a chcú tento stav zachovať.
Úväzky lietajúcich profesorov treba obmedziť, pretože nie je možné, aby niekto kvalitne formoval študentov, ak si iba odprednáša a beží preč. Ak by vysoké školy nezamestnávali na plný úväzok učiteľov iných škôl, ako aj zamestnancov SAV, ktorí u nich nie sú celý pracovný čas, ale platili by ich iba podľa reálne odpracovaných hodín (práca na dohodu), tak by mali peňazí dosť.
Autor Štefan Toma je vysokoškolský pedagóg
Autor: Štefan Toma