Svet sa s KĽDR určite nedostane na pokraj svetovej apokalypsy. Režim však vie ísť ďaleko za hranu.
Hoci všetko môže pripomínať starý príbeh, posledné týždne na Kórejskom polostrove neveštia nič dobré.
Bolo by príjemnejšie veriť, že aj tentoraz napätie medzi krajinami neprerastie do otvoreného konfliktu a bude pokračovať hra, na ktorú sme si už zvykli.
Jej stále nové kolá sa začínali severokórejskou hrozbou, ktorá si vynútila medzinárodné rozhovory. Severná Kórea, výmenou za, povedzme, potravinovú pomoc, sľúbila a načas predstierala, že dohodu dodržiava. Neskôr ju celkom okato porušila a na pokarhania reagovala novou vojenskou hrozbou.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Šialenosti, ako bol plánovaný atentát na juhokórejského prezidenta či zajatie americkej lode koncom šesťdesiatych rokov ani vyhrážky z posledných rokov vojnu nespôsobili.
Ale tentoraz sa niektoré okolnosti menia. Patrí medzi ne séria agresívnych krokov ako vypovedanie prímeria, oznámenie, že krajina nebude garantovať bezpečnosť diplomatov, umiestnenie rakiet na východnom pobreží krajiny či varovanie pre (akokoľvek nedosiahnuteľný) Biely dom a Pentagon. Čína svoju chránenkyňu neopustila, ale zdá sa, že vyhrážky ju už začínajú dosť hnevať.
Najzvláštnejšie však pôsobí situácia okolo priemyselného komplexu v Kchäsongu. Kým juhokórejských manažérov z neho už raz vyhostila, jeho úplným uzatvorením sa vyhráža prvýkrát.
Hovorí, že by ho vďaka blízkosti k Soulu mohla využiť ako vojenskú základňu a zároveň tým prichádza o devízy.
To je v situácii, keď OSN opäť raz hlási nedostatok potravín, samovražedné a ešte iracionálnejšie ako obyčajne, keďže nejde „len“ o ľudí, ale aj o peniaze, bez ktorých ďalšie zbrane nebudú.
Predvídať niečo v tejto situácii nemá zmysel. Isté je, že so Severnou Kóreou sa svet určite nedostane na pokraj svetovej apokalypsy, aká mohla nastať napríklad pred päťdesiatimi rokmi. Ako však ukázalo potopenie juhokórejskej lode pred tromi rokmi, KĽDR vie ísť ďaleko za hranu.
Pridajme informácie o raketách stredného a dlhého doletu, ako aj odhad niekoľkých desiatok kilogramov plutónia a hrozba je oveľa reálnejšia ako zvyčajne.
Čítajte viac komentárov:
Kollár hovorí len bla, bla, bla, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Maďarská centrálna banka pod vedením Orbánovho človeka už svoju normálnu funkciu plniť nemôže a ani nechce, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz