V týchto dňoch dostalo Slovensko dve upozornenia od medzinárodných organizácií.
Prvé sme dostali za to, lebo „vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých členských krajín. Podľa Európskej komisie zaostávame tiež v oblasti dĺžky trvania súdnych konaní a v organizácii súdnictva“. A ak k tomu všetkému pridáme aj to, že pre korupciu sedemdesiat percent obyvateľov nedôveruje súdom, potom možno pochopíme, že teraz by sa už naozaj malo niečo urobiť.
Druhé upozornenie sme dostali ohľadom „rómskej politiky“. Podľa komisie OSN, ktorá skúma rasovú diskrimináciu, polícia je na Slovensku často bezdôvodne násilnícka voči Rómom. Rastie rasová diskriminácia a segregácia Rómov v mieste bydliska a v školách. Každé piate rómske dieťa sa dostáva do špeciálnej školy a jednou príčinou tohto javu je to, že pracovníci poradenských služieb nevedia s Rómami adekvátne komunikovať.
A čo majú spoločné obidve témy? Podľa mňa to, že obidva problémy by sa dali lepšie zvládnuť, keby do práce zapojili aj mediátorov.
V právnych veciach po celom svete už niekoľko desaťročí používajú mediátorov, veď mimosúdna dohoda urýchľuje priebeh úradného vybavovania, radikálne znižuje možnosť korupcie a pre obidve zúčastnené strany ponúka prijateľné riešenie. A popritom má takú istú právnu hodnotu ako rozhodnutie súdu.