Dlho tu nebolo možné kúpiť digitálnu hudbu, a keď, tak len z malých vydavateľstiev. Potom sa aj na Slovensku sprístupnil iTunes a my sme konečne nemuseli ten album Justina Biebera ukradnúť, ale poctivo kúpiť.
Podobne sme na tom boli napríklad s Google mapami. Tie síce namiesto Horehronia nezobrazovali čiernu dieru, ale mnoho z ich funkcionalít chýbalo.
Po Street View Google spustil pred dvoma týždňami u nás aj svoju navigáciu, a tak sme sa aj v tomto vyrovnali západniarom.
Všetko to je fajn, akurát k skutočnej digitálnej civilizácii nám na Slovensku ešte chýbajú minimálne dve služby, ktoré sú za hranicami bežné.
Spotify a Netflix
Ak by štát predstavil Národný plán na boj proti hundraniu, jeho prvou prioritou by pokojne mohlo byť to, aby odnaučil Slovač hundrať na televíziu a rozhlas. V telke dávajú samé somariny, nesie sa obývačkami. A zapnúť väčšinu slovenských rádií sa nebojí len Kamil Peteraj s Maťom Ďurindom, ale aj ľudia, ktorí majú kúsok vkusu.
Niežeby na Západe nehundrali podobne. Na rozdiel od nás však majú aj alternatívu – personalizované služby, pri ktorých si obsah vyberáte vy sami.
Nechce sa vám pozerať na obyvateľov paneláka alebo vinárov? V Amerike je riešenie jednoduché – zapnite si video-on-demand službu Netflix. Za mesačný poplatok ako pri káblovke si pozeráte, čo chcete a kedy chcete, bez ohľadu na všeobecný vkus.
Podobné služby síce už spustili aj slovenské televízie, ale najexkluzívnejší obsah, ktorý v nich ponúkajú, sú zase tie Paneláky a Búrlivé vína. Ak by bol na Slovensku prístupný Netflix (alebo Hulu či Amazon Prime), možnosti by boli širšie.
A napríklad by ste sa dostali k seriálom House of Cards alebo The Killing, ktoré internetový Netflix vyrába vo vlastnej produkcii.
Netflix síce v októbri prenikol aj do Európy, zatiaľ len do Škandinávie. Tam sa treba pozerať aj po alternatíve k našim rádiám. Švédska služba Spotify funguje ako Netflix – hrá len to, čo chcete počúvať vy. Akurát že u nás vás namiesto hudby bude čakať informácia, že služba na Slovensku nie je prístupná, na rozdiel od takého Rakúska.
Ako to oklamať?
Všetko sa dá samozrejme obísť. Stačí len presvedčiť tieto služby, že sa nepripájate zo Slovenska.
Pomôcť vám v tom môže VPN – teda protokol, ktorý poznajú tí, čo majú služobné počítače. Má zabezpečiť, aby sa váš počítač tváril, že sedíte vo firemnej kancelárii, aj keď pritom ste v obývačke s nohami v lavóre.
A podobným spôsobom sa vďaka VPN môže váš počítač tváriť, že je v Amerike, aj keď v skutočnosti sedíte v Terchovej.
A keď k tomu máte Paypal alebo americkú platobnú kartu (ktorá sa tiež dá zabezpečiť cez internet), tak máte vyhrané.
Možno, kým sa tieto služby dostanú aj k nám oficiálnou cestou, Národný plán na boj proti hundraniu by sa mohol zamerať na to, aby naučil Slovač, ako sa zo všetkých síl tváriť, že Slovákmi nie sú. A možno by to pomohlo nielen pri hundraní na televíziu a rozhlas, ale všeobecne.
Čítajte viac komentárov:
Maďarský expremiér Bajnai má u susedov asi taký význam ako Daniel Lipšic u nás, no Fico sa s ním stretol, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Úpravy príspevkov na deti by prelomili tabu, že každá dávka sa môže meniť len smerom hore, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz