Zmysel pre spravodlivosť je všetkým ľuďom spoločný, ale jednotliví ľudia sa často líšia v názore, čo presne je v určitej konkrétnej situácii spravodlivé. Nikde to nie je lepšie vidieť ako v debate o potrebnosti zníženia emisií skleníkových plynov s cieľom predísť nebezpečným klimatickým zmenám.
Dvoma najväčšími producentmi skleníkových plynov sú Čína a Spojené štáty a zdá sa nepravdepodobné, že by akákoľvek celosvetová dohoda o znížení emisií bola účinná, ak sa k nej obe tieto krajiny nepripoja. V medzinárodných rokovaniach o klíme sa však ich stanoviská k tomu, čo by mala každá z nich urobiť, značne rozchádzajú.
Ako profesori, ktorí sa zaujímajú o otázku klimatických zmien - jeden z poprednej univerzity v Číne a druhý z poprednej univerzity v USA -, sme si povedali, že by bolo zaujímavé zistiť, či sa dokážeme zhodnúť na spravodlivom princípe regulácie emisií skleníkových plynov.
Giniho koeficient a klíma
Rozhodli sme sa použiť Giniho koeficient, bežné meradlo príjmovej nerovnosti, a zmerať podľa neho nerovnosť v uhlíkových emisiách.