Sarabanda z violončelovej suity č. 4 J.S. Bacha je zvláštna hudba. Jednoduchá, priezračná a pritom magická a mocná.
Keď ju hral Yo-Yo Ma v kostole na smútočných obradoch za obete bombového útoku v Bostone, súvislosťami nadobudla až transcendentálne rozmery.
Niečo podobné som zažil pred týždňom na koncerte newyorskej filharmónie s mojimi spolužiakmi z košického konzervatória.
Koncert sa nevyvíjal veľmi dobre - ničnehovoriaci Messiaen, veľmi nudne a s prešľapmi zahratý Mozart, príliš dlhá súčasná premiéra. Potom sa to stalo. Začala Beethovenova 2. symfónia a po ôsmich taktoch sme nielen my, ale celá sála v Lincoln Center sedeli na okrajoch sedadiel. A čaro trvalo až do konca, keď sme si všetci v úžase vydýchli a trvalo pár okamihov, kým sme sa vrátili do reálneho priestoru.
Neurologické výskumy v poslednom období ukazujú, že na tom niečo je. Počúvanie kvalitnej hudby aktivuje množstvo centier v mozgu a stimuluje intenzívnu mozgovú činnosť. Okrem premiéry Stravinského Svätenia sa zvyčajne nestáva, že po klasickom koncerte sa strhne vlna pouličného násilia či teroristických útokov. Túto motiváciu si vzorne plnia náboženstvá a politika, kde býva intenzívna mozgová činnosť na prekážku.
Dobrej hudby nie je dosť a posledný týždeň bol dôkazom. Útoky, skorumpovaní politici, nefungujúce zákony, ekonomika na zrútenie - a to ani nespomínam, čo sa deje tuto v USA.
Pre objektivitu treba podotknúť, že US štátna mašinéria sa vybudila do vysokých obrátok po bombovom atentáte, pri ktorom zahynuli traja ľudia. Netrvalo dlho a dvaja čečenskí puberťáci boli zneškodnení, presne ako Obama sľúbil.
Keď bolo treba schváliť už aj tak bezzubý zákon o background check pri nákupe zbraní, zákonodarci boli rovnako neochvejní a pevne stáli za zbrojárskou lobby a jej dolárikmi. Nie celkom ako Obama sľúbil a napriek tomu, že 90 percent obyvateľstva je za kontroly. Tridsaťtisíc ľudí ročne usmrtených strelnými zbraňami predsa nemôže byť dôvod nejakej parlamentnej akcie.
Argument jedného z republikánskych zákonodarcov pre neobmedzovaný nákup artilérie: Keby mali embryá zbrane, neboli by žiadne potraty.
Za slobodu! Na pampy! - vykrikovali simulanti-defraudanti v ilfpetrovovskom sovietskom blázinci, až kým sa nevrátil profesor a neposlal všetkých domov.
Pre rozvášnených diskutujúcich:
Niekoľko prieskumov verejnej mienky:
Austrálsky konzervatívny premiér o účinnosti zákazu zbraní
O výhodách výskytu zbraní v domácnostiach
Zbrane a samovraždy (v článku je množstvo liniek na výskumy v tejto oblasti) (musím sa aj tak trošku čudovať tým argumentom - človek, ktorý spáchal samovraždu je menej mŕtvy ako človek, ktorý bol zavraždený či zabitý náhodným výstrelom?)