Prečo často nie je mydlo a toaletný papier na záchode pre pacientov, sme sa počas týždňa v trnavskej nemocnici pýtali viackrát, hoci príčinu sme poznali. Vedeli sme, že tak ako sa návštevníkom nemocnice a pacientom zdá šialené, že si majú doniesť toaletný papier z domu, väčšine zdravotníkov to už príde takmer normálne.
Chceli sme pochopiť, čo iné majú v hlavách lekári a sestry oproti zvyšku sveta. My bežní ľudia si myslíme, že ani vo finančnej tiesni nemôžu toaletný papier a mydlo stáť tak veľa, aby sa to nemocnici nevrátilo napríklad cez menej nahnevaných pacientov. A vysvetlenie, že ľudia kradnú nielen mydlá a toaletné papiere, ale aj poklopy na záchodovej mise, považujeme na rozdiel od mnohých zdravotníkov za nedôstojné.
No oplatí sa počúvať aj zdravotníkov. Rýchlo pochopíte, že o mydle, toaletnom papieri a mierne nervóznom pacientovi hovoria ako o veciach, ktoré majú na liečbu len okrajový vplyv. Taktne sa vás pýtajú, či majú pacientov liečiť a zachraňovať im životy, alebo im najmä zlepšovať náladu.
A takmer isto každý z nich pridá historku o tom, ako by to dopadlo, keby pacienti a ich známi určovali, čo je v nemocnici priorita. K nákupu mydla sa vrátia príkladmi, ako by dokázali lepšie liečiť, keby si mohli dovoliť rovnaké prístroje a metódy ako ich kolegovia v bohatších krajinách.
Po týždni v nemocnici nám nenapadlo nič zázračné, čím by sa dala informačná priepasť medzi zdravotníkmi a nami laikmi rýchlo vymazať. No potvrdilo sa nám, že nedostatok dôležitých presných informácií sa objavuje za mnohými (aj finančnými) problémami nemocníc. Ak by sme po tejto skúsenosti odporúčali do niečoho v zdravotníctve okamžite investovať viac peňazí a sústredenia, mali by to byť presné informácie.
Napríklad systém platby za diagnózy (DRG) sa môže platiteľom poistného zdať ako detail v prerozdelení peňazí medzi jednotlivými hráčmi v systéme. No súčasný systém napríklad navádza robiť nemocnice niektoré úkony len preto, lebo sú dobre platené.
Do niektorých preceňovaných odborov zdravotníctva sa tlačia súkromné firmy a stratové veci robia len verejné nemocnice. DRG, ktoré už mešká, by zároveň malo odmeňovať tých, ktorí liečia efektívne. Nemocnica by vopred vedela, koľko peňazí dostane za vyliečenie príslušnej diagnózy, a bolo by už len na nej, aby zvolila najefektívnejší postup.
Viac informácií definitívne nevyrieši problém s obrovským lobingom politikov a bohatých farmafiriem. No ak len prikážete opísať, zdôvodniť a zverejniť každé jedno rozhodnutie liekovej komisie, nákupcov techniky či kontrolórov zdravotnej starostlivosti, určite znížite vplyv lobistov. A ušetríte peniaze.
Rovnako ako vytváranie rebríčkov kvality nemocníc, ani zverejňovanie úspešnosti jednotlivých oddelení či opis povinných štandardov liečby nikdy neurobí z pacienta rovnocenného partnera medika. No nestojí to takmer nič a uškodiť to môže len veľmi ťažko.
Čítajte viac komentárov:
Fico správne tuší, že ak veľké krajiny jedna za druhou ohlasujú prekročenie deficitných cieľov, Brusel tlaku nemôže odolať, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Použitie chemických zbraní v Sýrii by teoreticky a z morálneho hľadiska malo byť poslednou kvapkou, ktorá spustí otvorený zásah, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz