S príchodom krízy začali čoraz častejšie Nemecku pripomínať jeho zlú minulosť. Nielenže je to nefér, ale tieto hlasy prichádzajú najmä z krajín, v ktorých rastie vplyv nedemokratických strán.
S každým ďalším rokom je pripomienka skončenia druhej svetovej vojny v Európe slabšia a slabšia. Ešte nám ju síce občas oživia napríklad milí dedkovia, o ktorých vyšlo najavo, že v tej prehistórii slúžili ako dozorcovia v koncentračných táboroch, ich preživší väzni či veteráni z radov Spojencov, ale skupina pamätníkov sa nevyhnutne zužuje.
S príchodom krízy a so snahami zachraňovať (či, ak chcete, dozorovať) nezodpovedných členov eurozóny však neustále rastie skupina ľudí, ktorí nebezpečenstvo silného Nemecka opäť pripomínajú.
Nezdá sa, že by ich viedli spomienky a obavy, ktoré pred znovuzjednotením krajiny v roku 1990 vyjadrovali britská ministerská predsedníčka Margaret Thatcherová či jej izraelský náprotivok Jicchak Šamir.
Je takmer nemožné spočítať, koľkokrát grécki a cyperskí demonštranti, talianske noviny či španielski akademici prirovnali nemeckú premiérku Angelu Merkelovú k Adolfovi Hitlerovi a prišili nacistické úmysly krajine, ktorá si pre nich spytuje svedomie oveľa viac ako iní, napríklad Slovensko, a neprestáva s tým ani po takmer siedmich desaťročiach.
Dôvod, ktorý uvádzajú, je všade rovnaký: my musíme šetriť, my nemôžeme vyvážať, my máme vysokú nezamestnanosť, nám ukradnú vklady v bankách, ale Nemcom, ktorí to tu všetko riadia, sa darí. Čo iné než snaha konečne si podrobiť Európu za tým môže byť?
Problémom takýchto úvah je, že už dopredu predpokladajú akúsi vôľu k diktátu a nepočítajú s možnosťou, že by sa Nemecko mohlo dostať do svojej pozície aj nechtiac. Nejde len o to, že ho na ňu predurčuje počet obyvateľov a ekonomická sila, ale aj preto, že druhá polovica niekdajšieho „európskeho motora“ Francúzsko má podobné a dlho odkladané problémy ako juh Európy.
Práve v krajinách, kde Merkelovej prikresľujú Hitlerove fúziky, čím odkazujú na tyraniu, rastie moc nedemokratických či nesystémových strán. Práve tam vzniká živná pôda pre nenávisť k cudzincom doma i za hranicami. Hádzať vinu za vlastnú nezodpovednosť na Nemecko je lacné, znevažovať takýmito prirovnaniami jeho dávne obete je odporné.
Čítajte ďalšie komentáre:
Čentéš by mal zavolať do indického call-centra, radí Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Spomienka na Stalina v Rusku vykúka spoza každého rohu, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz