Píše americký spisovateľ Philip Roth (1933). V slovenčine mu naposledy vyšla kniha Nemezis.
Medzi rokmi 1972 a 1977 som cestoval každú jar do Prahy na týždeň či desať dní, aby som sa stretol so spisovateľmi, novinármi historikmi a profesormi, prenasledovanými totalitným československým režimom, podporovaným Moskvou.
Väčšinu času ma sledoval nejaký človek v civile, moja hotelová izba bola odpočúvaná a telefón napichnutý. Ale až v roku 1977, keď som odchádzal z múzea po prehliadke sovietskeho socialisticko-realistického maliarstva, ma zadržala polícia. Znepokojilo ma to a nasledujúci deň, dbajúc na ich návrh, som krajinu opustil.
Škola represie
Prostredníctvom pošty, niekedy zakódovanej, som s niektorými disidentskými spisovateľmi, ktorých som stretol v Prahe, zostal v kontakte. Ale celých nasledujúcich dvanásť rokov som víza do Československa nemohol získať.
Veľa hodín v Prahe som strávil so spisovateľom Ivanom Klímom a jeho ženou Helenou, ktorá je psychoterapeutička. Títo, ako aj množstvo ďalších ľudí ako spisovatelia Ludvík Vaculík, Milan Kundera, básnik Miroslav Holub, profesor literatúry Zdeněk Stříbrný, prekladateľka a neskoršia veľvyslankyňa v USA Rita Klímová či spisovateľ a neskôr vrchný pražský rabín Karol Sidon mi poskytli dôkladné vzdelanie v otázke vládnych represií vo vtedajšom Československu.