Autor Ladislav Križan sa zaoberá právom v športe, ladislavkrizan.blog.sme.sk
Len aby sa vedelo – v Kanade majú viac zimákov ako my registrovaných hokejistov. Čo to hovorí o zázračnej efektivite okolo roku 1989 a úspechoch dosiahnutých po roku 2000? To, ako sme pracovali s dnes štyridsaťročným Jozefom Stümpelom či osemnásťročným Marekom Daňom, keď ešte neboli dospelí, sa totiž prejavuje výsledkovo v seniorskej reprezentácii niekedy až po 20 rokoch.
Priebeh tohtoročného turnaja kultivovaniu diskusie ďalšími faktmi o našom hokeji už nepraje. V médiách a potom aj pri pive sa opakujú klišé. O klesajúcich dotáciách na talenty, o žiadnych na zimné štadióny. Primátori miest hokejovej extraligy, ktoré ju (spolu)financujú štyrmi miliónmi mestských eur ročne, nedávno spoločne vyhlásili, že pred sezónou 2013/14 jej hrozí, že sa vôbec nezačne. A ak by sa aj začala, že sa neskončí.
Žiadajú urýchlené kroky od Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a najmä štátu pre jeho údajný nezáujem. Detailné fakty o tom, koľko, komu a načo prispel štát v súvislosti s hokejom za posledných osem rokov, preukazujú opak.
Suverénne najviac
Školstvo v rokoch 2006 – 2012 zdvojnásobilo dotácie na mládež jedine v prípade hokeja. Tento šport tak dostáva suverénne najviac, keďže SZĽH vystúpal z 596 661 eur na 1 121 600 eur, v roku 2010 to bola dokonca suma 1 246 200 eur.