Jediná pochybnosť, ktorá zvádza na prezumpciu neviny, je, či na tunelovanie majú v našich tajných službách dosť IQ.
To, ako Ficovu „vládu bez škandálov“ dobehla aféra vojenských tunelov, sa bude riešiť asi dlho. Na pamäti majme len jedno - únik „utajovanej správy“ (či čo to je) nie je nič, čo by posilňovalo národnú bezpečnosť, avšak toto je šlabikárový príklad, kde verejný záujem vysoko vyčnieva nad všetko ostatné a opodstatňuje zverejnenie ešte aj na internete. To treba podčiarknuť, lebo sa už objavili reakcie, ktoré fakt úniku dávali nad či na roveň obsahu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Z reakcií sa dá odčítať, že hypotézu o podvrhu môžeme definitívne opustiť. Niežeby v spisku muselo byť pravdivé každé slovo – to si tvrdiť nedovolí asi nikto – ale ešte menej sa celok podobá na fabuláciu. Glváč a Baška sa síce zaklínajú, že nemali o ničom tušenie, ale ak si vezmeme iba aktuálne pomery na prokuratúre, je fakticky nepredstaviteľné, že by s takým či onakým zámerom nebolo dané Smeru na známosť, akú brizantnú vec sušia v sklade.
Komu by v tejto konfigurácii nenapadlo podozrenie na komplot vládnej strany s časťou prokuratúry o zadupaní kauzy do zeme, nezložil by testy na, ehm, ehm, agenta vojenskej (kontra)rozviedky.
Keby šlo o iný „rezort“, dalo by sa aj pečatiť, že bez politického krytia by sa až tak vo veľkom kradnúť nedalo. Tajné služby, špeciálna vojenské, si vydobyli tú výsadu, že sú zbavené kontroly, takže si žijú ako štát v štáte.
Privilégium fungovania bez dozoru vytvára pokušenie, akému sa aj vzhľadom na osobnostné typy, ktoré sa tam vyskytnú, nedá odolať. Nie je isté, či by sa v inom kúte štátneho sektora dalo napríklad nakúpiť budovy, zrekonštruovať za erárne financie, vzápätí hneď vyradiť a predať kamarátom za zlomok nadobúdacej ceny.
Jediná pochybnosť, ktorá zvádza na prezumpciu neviny, je, či na také zložité operácie majú v našich tajných službách dosť IQ. Naopak, času celkom iste áno. Napríklad, keď pred pár rokmi FBI chytila troch Libanončanov, ktorí tam predávali asi stovku protilietadlových striel Stinger, o tom, že majú trvalý pobyt v Trnave a žijú na Slovensku, sme sa dozvedeli z novín Philadephia Inquirer. Vojenské obranné spravodajstvo bolo zrejme vyťažené, nemohli sa sústrediť, kupovali, rekonštruovali a predávali budovy.
Smer v parlamente prijíma jednu zbytočnosť za druhou. A stupňuje tempo, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Poslanci poverili jedného z podozrivých Ľubomíra Skuhru, aby sám seba preveril, či nekšeftoval s nehnuteľnosťami v majetku štátu, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz