Nadchádzajúce voľby šéfa NKÚ a kandidáta na generálneho prokurátora budú zrejme bez nominantov mimovládnych parlamentných strán. Zdá sa, že si už uvedomili, kto v krajine vyhral voľby, kto vládne, kto má zodpovednosť a kto používa zvyšok poslancov v parlamente ako krovie v hre na demokraciu.
Ak naozaj strany dospeli k tomuto poznaniu, potom bolo v prípade voľby predsedu NKÚ päť zaúch od predsedu strany a vlády výchovných. Teda v prípade, ak existuje zhoda na poučke, že s Robertom F. v čele sa spolupodieľať na moci jednoducho nedá.
Buď iné strany vysaje ako HZDS a SNS, alebo s nimi bude zametať. Tak či tak si bude v politických záležitostiach robiť po svojom a v obchodným podľa svojich investorov. Stručne a jasne – ak post šéfa NKÚ neobsadí vlastnou hlavou rovnako ako post kandidáta na generálneho prokurátora, bude to zázrak.
Práve voľba kandidáta ukazuje, že všetky mimovládne strany sa majú ešte čomu priúčať, ak chcú byť pre voličov príťažlivejšie. Nemá zmysel debatovať o ich dôvodoch, keďže v rozpore so zdravým rozumom aj zákonným stavom sú prisatí k názoru, že stále považujú Jozefa Čentéša za kandidáta, hoci ten kandidátom už dávno nie je.
Bol a v budúcnosti ešte môže byť, ale teraz nie je – teraz platí oznámenie prezidenta, že ho do funkcie nevymenuje a žiadna zákonná prekážka nebráni tomu, aby si strana a vláda posadila do kresla generálneho prokurátora vlastného nominanta.
Samozrejme, oznámenie prezidenta Ivana G., že nikdy Jozefa Čentéša do funkcie nevymenuje, je úplne o inom – to je škandál škandálov, keďže mení ústavné pomery spôsobom, že najskôr je Ivan G. a až za ním ústava, ktorou vraj Slováci a Slovenky naplnili tisícročnú túžbu po suverénnom štáte. Usudzujem, že premena suverénneho štátu na suterénny dovŕšená je. A že nič na tom nezmení ani potľapkávanie sa so zhruba dvomi desiatkami prezidentov naplánované v tomto týždni.
Je otázne, či sú mimovládne strany iba lenivé, alebo už neschopné. Alebo oboje. Napríklad, zničiť mýtus, že premiérka Radičová označila voľbu kandidáta Čentéša za frašku, ktorý rozosieva poslanec Madej. Čo nie je vôbec ťažké a možno to urobiť aj spôsobom, ktorý by sa poslancovi zrejme neveľmi páčil. Alebo vrátiť požičané a odkázať, že Ústava nič nehovorí o volebnom období generálneho prokurátora. Že je to napísané v zákone, že zákon sa môže zmeniť a že prípadne aj zmení.
Ak chcú mimovládne strany zastaviť ďalšie valcovanie a drancovanie krajiny, mali by vysielať zrozumiteľnejšie aj rozumnejšie posolstvá. Obzvlášť v časoch, keď ústavné orgány – prezident, parlament, vláda, Ústavný súd a ďalšie síce ukážkovo spolupracujú, ale zároveň je známe aj to, v čej réžii a v čí prospech.
Autor je publicista
Čítajte ďalšie komentáre:
Slovenská opozícia a maďarský premiér ukázali dva extrémne prístupy politikov k povodniam, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Zlyhanie jednej inštitúcie na Slovensku istí zlyhanie druhej. Premiér Fico tento systém ďalej zdokonaľuje, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz