Na Slovensku a vo vyspelých demokratických krajinách platia rovnaké pravidlá, ktoré určujú správanie sudcov. U nás sa však ohýbajú tak, že kritici vnútorných pomerov sú postihovaní za to, čo je napríklad v Anglicku chránené.
Právo na slobodu prejavu je základné ľudské právo, ktoré patrí aj sudcom. Každá jurisdikcia, či už anglosaská, alebo kontinentálna z historického pohľadu limitovala možnosti sudcov vyjadriť svoje názory verejne. Spoločným obmedzením býva zákaz sudcov vyjadrovať sa k prebiehajúcim konaniam a zároveň dôstojnosť a vážnosť funkcie sudcu.
Moskovská sudkyňa Kudeškinová bola potrestaná stratou funkcie sudcu za verejne prezentované kritické výroky o ruskej justícii, keď vyjadrila pochybnosti o existencii spravodlivosti v ruskej justícii. Kudeškinová po sérii neúspechov na domácej pôde uspela so sťažnosťou až na štrasburskom súde.
Ohýbač starých zvykov
Americký sudca Posner napísal v roku 1999 knihu o rôznych právnych prešľapoch prezidenta Clintona v kauze Lewinská. V debate o tom, ako ďaleko siaha obmedzenie sudcov hovoriť o takzvaných neprejednávaných prípadoch, sa sudcu zastal mimoriadny profesor právnej etiky M. H. Freedman.
Tvrdil, že obmedzenie sa má vzťahovať iba na také udalosti, o ktorých je možné rozumne predpokladať, že sa v budúcnosti dostanú pred daného sudcu, a nie na všetky okolnosti, z ktorých môžu teoreticky vzniknúť spory v budúcnosti.