Dianie v Egypte tak trochu pripomína spoločenskú hru zvanú halma. Jej princípom je, že štyria hráči presúvajú svoje figúrky do protiľahlého rohu štvorcovej hracej dosky. Pritom musia súperiť - alebo naopak dohodnúť sa - s tými, ktorých figúrky sa im pletú do cesty. Aj v Egypte hrá niekoľko veľkých hráčov svoju politickú halmu, ale v stávke je osud celej krajiny.
Kto hrá proti komu? My novinári si uľahčujeme situáciu, keď sme si Egypt delili najskôr na „starý režim“ a „revolucionárov“ a teraz zasa píšeme o „liberáloch“ a „islamistoch“. V skutočnosti je tu rad rozmanitých hráčov - Moslimské bratstvo, popri ňom iní islamisti s odlišnými záujmami, ďalej armáda a stará mubarakovská garda v byrokracii.
V posledných dňoch vidno politikov, ktorí sa spoločnosti úspešne predali ako nová elita, ako je Muhammad el Baradej, a až na záver, kdesi v pozadí tí, ktorí sú skutočne liberálmi v tom zmysle, že si želajú slobodný Egypt. Avšak aj za tú cenu, že nebude plne demokratický, pretože súhlasia so zrušením výsledkov demokratických volieb.