Píše telovýchovný lekár a dopingový komisár Pavel Malovič
Aktuálne dopingové odhalenia v skupine jamajských atlétov už začínajú dosahovať rozmery škandalóznych techník ovplyvňovania výkonnosti viacerých cyklistov na Tour de France a iných významných pretekoch. Tie pomerne presne a odvážne opísal v jednej z najrozsiahlejších výpovedí o tom, „ako to bolo a bude“ v cyklistike, obľúbený americký pretekár a olympijský víťaz Tyler Hamilton. Príťažlivým štýlom s pomocou vychyteného beletristu Daniela Coyla.
Doping sprevádza človeka od najstarších dôb. Na čínskej rytine z 3. tisícročia pred n. l. je postava cisára žuvajúca kúsok rastliny Ephedra (Ma – huang), ktorá obsahuje dodnes často používanú obľúbenú stimulačnú látku efedrín. Rytina má zdôrazniť, že cisár musí byť vždy bdelý, pripravený riadiť svoju ríšu a byť schopný milenec mnohých žien.
Mágia krvi
V prehistorických dobách musel byť človek v neustálej pohotovosti, pripravený bojovať o svoj život. Napriek absencii dôveryhodných dokladov možno s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že už vtedy využíval na zvýšenie svojej rýchlosti a kondície rôzne rastliny. Praveký lovec pojedal srdce súpera a pil jeho krv, aby tak získal jeho silu a posilnil si sebadôveru. Píše o tom grécky historik Herodotos vo svojich Dejinách v časti o Skýtoch. Veľa podobných správ pochádza z cestopisov a diel etnografov skúmajúcich život primitívnych národov.