SME

Je čas dať tomuto štátu zmysel

Dnes už vieme, že náš štát uniesli a zneužívajú bohatí ľudia, ktorí sú ukrytí pred naším zrakom.

Zdá sa mi, že na Slovensku teraz trpíme krízou zmyslu. Prečo máme platiť dane, ak ich štát nevie hospodárne využiť? Prečo máme ísť voliť, keď neraz vidíme, že nami zvolení poslanci a ministri obhajujú všelijaké záujmy, len nie tie naše? Prečo má mladý čloZdá sa mi, že na Slovensku teraz trpíme krízou zmyslu. Prečo máme platiť dane, ak ich štát nevie hospodárne využiť? Prečo máme ísť voliť, keď neraz vidíme, že nami zvolení poslanci a ministri obhajujú všelijaké záujmy, len nie tie naše? Prečo má mladý člo (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Píše Tom Nicholson, kanadsko-slovenský
investigatívny novinár a autor knihy Gorila.

Chýba nám spoločenstvo rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí by sa im postavili na odpor a vzali štát do vlastných rúk.

Ak sa na Slovensku zrodí zámer prevziať štát od oligarchov, ktorí ho uchvátili, musíme vytvoriť spoločenstvo ľudí spojených na inom než etnickom či kmeňovom princípe. Komunitu, ktorú spája spoločné presvedčenie, napríklad viera, že slovenský štát patrí jeho občanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vybudovanie takéhoto spoločenstva si však vyžaduje viac než len dať ľudí navzájom do kontaktu. Vyžaduje si štátotvorný akt typu, aký chýbal v roku 1993. Akt, ktorý mohol priniesť víťazstvo v zápase o vlastníctvo štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Pristarí na zbožné priania

Keď Slovensko získalo zlatú medailu na Majstrovstvách sveta v hokeji vo Švédsku v roku 2002, sociologička Soňa Szomolányi vyslovila názor, že sme boli svedkami zrodu moderného slovenského národa. Ľudia sa konečne združili na námestiach z iných dôvodov než na politický protest.

Aký prchavý a plytký sa dnes zdá byť tento moment!

Hokejové majstrovstvá nikdy nemohli prispieť k zrodu moderného slovenského národa: skvelá hra hokejového tímu bola v ostrom kontraste s disfunkčnosťou zvyšku krajiny. Nazvať tú chvíľu štátotvorným momentom bolo teda len zbožným prianím. Štát v skutočnosti vzniká, keď sa kritická masa ľudí zhodne, že ho potrebuje a dokáže ho sama spravovať.

V tomto roku, ktorý je dvadsiatym výročím vzniku nezávislého Slovenska, sme už oficiálne pristarí na zbožné priania. Dnes už vieme, že náš štát uniesli a zneužívajú bohatí ľudia, ktorí sú ukrytí pred naším zrakom. Chýba nám spoločenstvo rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí by sa im postavili na odpor a vzali štát do vlastných rúk. Dá sa vôbec taká komunita vytvoriť skôr, ako druhá normalizácia zabetónuje oligarchov pri moci na celú ďalšiu generáciu?

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenstvo občanov

Samotná história moderného Slovenska nám ukazuje, že takéto úsilie nemusí byť odsúdené na zánik. V 90. rokoch sa tu predsa odohral zápas o charakter štátu, ktorý vyústil do porážky Mečiara vo voľbách pri 84-percentnej účasti občanov, s obrovským vkladom mimovládok.

Teda okrem korupcie, nacionalistického hulvátstva, egoizmu, zápecníctva a pod. je tu aj iné dedičstvo – boli tu voľby 1998 a 2002, maďarská menšina sa podieľala na vládnutí, boli tu reformy, tlak občianskej spoločnosti, integrácia, vstup do EÚ a do NATO.

Odrazilo sa to v nejakej podobe na Slovensku a Slovákoch? Keď nič iné, tak to ukázalo, že táto spoločnosť pri všetkých nedostatkoch má aj určitú – a možno nie celkom zanedbateľnú – schopnosť učiť sa.

Ako túto schopnosť znovu prebudiť a rozvíjať? To je výzva pre tretí sektor i občianskych aktivistov, ktorí sa zameriavajú na zápas s korupciou. Jedno už vieme: ľudia musia byť lepšie informovaní. Nestačí čakať, že sa zorientujú v politike na základe občasného sledovania večerných správ alebo raného listovania bulvárnych denníkov. Treba im ukázať, ako sa v tejto krajine využíva moc – ako politika naozaj funguje.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia potrebujú – je neuveriteľné, že dosiaľ nemajú – dejiny posledných 20 rokov, kde by sa všetky škandály, sklamania a zrady umiestnili do kontextu, ktorý by im umožnil robiť v čase volieb lepšie rozhodnutia.

Ľudia nadovšetko potrebujú spojiť svoje sily. Každý, kto si zúfa nad stavom Slovenska a chce proti tomu niečo urobiť, by sa mal cítiť ako súčasť komunity ľudí, ktorí sa síce osobne nepoznajú, ale ktorých trápi to isté. Len potom budú schopní prekonať apatiu, ktorú pociťujú ako jednotlivci.

Kríza zmyslu

Nedávno som čítal o psychiatrovi Viktorovi Franklovi, ktorý prežil tri roky zoči-voči smrti v nacistických vyhladzovacích táboroch. Napísal knihu o hľadaní zmyslu, čo sa dá robiť aj počas najväčšieho utrpenia. „Človeku sa dá zobrať všetko, okrem jedného,“ konštatoval, „ide o poslednú z ľudských slobôd – zvoliť si svoj osobný postoj bez ohľadu na okolnosti.“ Morálne správanie si človek dobrovoľne vyberá, je výsledkom slobodných rozhodnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Podstatné bolo, aby človek cítil zodpovednosť k niečomu väčšiemu než len k sebe samému. Zo skúseností z táborov Frankl dospel k svojej životnej téze: hlavnou životnou motiváciou človeka („drive“) nie je šťastie, ale zmysel.

Franklov príbeh ma veľmi zaujal, lebo sa mi zdá, že na Slovensku teraz trpíme krízou zmyslu. Dá sa to prezentovať rôzne. Prečo máme platiť (teraz ešte vyššie) dane, ak ich štát nevie hospodárne využiť? Prečo máme ísť voliť, keď neraz vidíme, že nami zvolení poslanci a ministri obhajujú všelijaké záujmy, len nie tie naše? Prečo má mladý človek zostať na Slovensku, ak táto krajina v podstatných veciach nefunguje?

Ako určite veľa z vás, viem niečo o márnosti života. Hrabem sa ako novinár denne v špine, roky píšem články, dokonca aj knihu, ale nič sa v politike nemení. Zároveň som sa vždy cítil na Slovensku pomerne šťastný, určite viac, ako keď som žil v Kanade. Cítim v kostiach, že Frankl mal pravdu a že každý z nás je spokojnejší, keď hľadá zmysel. A rovnako cítim, že skôr, než sa pustíme do zápasu so spoločenským javom, ako je korupcia, musíme si odpovedať na jednu otázku: Aký zmysel má Slovenská republika? O čom má byť táto krajina?

SkryťVypnúť reklamu

Skrytý potenciál

Krátko po voľbách v roku 2012 som založil občianske združenie Pod povrchom, ktoré sa zameriava práve na tieto otázky. Prostredníctvom webstránky www.podpovrchom.sk chceme publikovať investigatívnu žurnalistiku, vzdelávať ľudí o politike a verejných záležitostiach. Na stretnutiach so stredoškolákmi a vysokoškolákmi pomaly budujeme databázu kontaktov na tisíce ľudí, ktorých trápi korupcia a chcú proti nej niečo robiť.

Keď som o týchto veciach hovoril na stretnutiach s mladými ľuďmi, nebolo im to ľahostajné. Vynorili sa otázky: A čo ďalej? Ako oni môžu prispieť k zmene pomerov? O čom má podľa nich byť moderný slovenský štát?

„Spravodlivosť,“ povedal futbalista v Prešove. Bola tam silná partia športovcov, ktorí hrávajú aj vonku. „Rovnaké pravidlá pre všetkých.“ Druhý deň som sa ocitol pred dvesto študentmi v Novákoch. „Česť,“ povedala jedna slečna. „Odvaha,“ dodala druhá.

SkryťVypnúť reklamu

Popoludní som išiel do Považskej Bystrice. Aj tam bola preplnená sála, aj tam mali záujem. „Súdržnosť.“ „Láska.“ „Schopnosť spojiť sa, aby sa dosiahol dobrý cieľ,“ (to posledné zaznelo od aktivistu Juraja Smatanu).

Vo mne títo študenti zanechali hlbokú stopu – ako sa orientujú vo verejných otázkach, ako im záleží na Slovensku. Sú, samozrejme, deprimovaní – zamestnanie a odchod do zahraničia sú problémy, čo rezonujú všade. Ale ak ich vie zajakavý Kanaďan na 90 minút zaujať prednáškou na tému korupcie a vlastenectva, skrýva sa v nich potenciál.

Text je úryvkom z Nicholsonovej eseje v knihe
Odkiaľ kam (20 rokov samostatnosti).

Predseda českých sociálnych demokratov konečne urobil rázny krok proti Zemanovi a jeho kamarátom vnútri svojej strany, píše Tomáš Gális

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Vláda prikrášľuje štatistiky nezamestnanosti zmenou metodiky, píše Juraj Javorský

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 541
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  3. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 5 757
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 007
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 761
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 216
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Beata Balogová.

Zákonodarný cirkus: V hlavnej úlohe zahraničný agent a divá sviňa.


3
Jindřich Šídlo

Na matku zavraždenej študentky sa nalepili opoziční politici.


Politický Dunning-Kruger sa nám trošku opustil.


23
Nataša Holinová

Vetovanie Žilinkovej renty sa dalo čakať, ale čo bude ďalej?


11
  1. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  4. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  5. Emil Lobotka: Ukrižuj
  6. Lukáš Čelinák: Donald Trump, EÚ a svetová obchodná vojna
  7. Jan Pražák: Já ti to do smrti neodpustím, táto!
  8. Tomáš Csicsó: Akých potenciálnych ministrov ponúka súčasná opozícia?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 746
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 430
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 494
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 274
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 14 783
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 350
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 934
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 501
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu