Tento rok je téma, či rozpočtový deficit prekročí, alebo neprekročí tri percentá HDP. Tá oficiálna hranica znie magicky, v skutočnosti to funguje inak.
Je v zásade jedno, či deficit bude 2,9, alebo 3,1 percenta HDP. Dokonca aj o niečo väčší rozdiel je nedôležitý. To, na čom záleží, je, aby mali všetci pocit, že na probléme reálne pracujeme a že sa posúvame k vytýčeným cieľom.
Keďže eurozóna nie je v tomto posúvaní nijako výnimočne rýchla, naše tempo sa nejaví ako problémové. Tak to vnímajú investori, ktorí nakupujú náš dlh, či ratingové agentúry, ktoré nás hodnotia. Aj keď to nepovedia nahlas, je im v zásade jedno, či náš tohtoročný deficit bude na úrovni 2,9, alebo 3,1 percenta HDP (aj viac). Na to, aby nám verili, im stačí vidieť, že akotak držíme slovo.
Našťastie, toto je silnejšia stránka histórie slovenských verejných financií. Z posledných desiatich rokov môžeme až osem vyhodnotiť tak, že sme splnili alebo aj prekonali to, čo sme si v rozpočtoch naplánovali. Náš imidž u ľudí, ktorí nám požičiavajú peniaze, je preto takýto: Slovensko, to je taká krajinka, kde majú verejné financie väčšinou pod kontrolou.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Ak6n14HdW-MadFdNbnFnOHRhM3Z3RFo3czJrQmJWN0E&transpose=0&headers=1&range=A59%3AD69&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":[{"color":"#38761d","type":"bars"},{"color":"#0c343d","type":"bars"},{"pointSize":7,"targetAxisIndex":1,"lineWidth":4}],"animation":{"duration":500},"width":482,"type":"line","hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"chartArea":{"height":"68.955%","width":"81.328%","left":"8.299%","top":"19.104%"},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":null,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" %"},"minValue":null,"textStyle":{"bold":true,"color":"#0c343d","fontSize":12},"format":"0.##' %'","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":false,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" p.b."},"minValue":null,"textStyle":{"bold":true,"color":"#b45f06","fontSize":12},"format":"0.##' p.b.'","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Ako sme sa trafili v deficite (rozpo\u010det vs. realita)","height":335,"legend":"top","focusTarget":"category","tooltip":{}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ComboChart","chartName":"Graf 3"}
Vďaka tomuto kreditu si dnes požičiavame peniaze za úroky, ktoré v európskom kontexte môžeme označiť za veľmi výhodné (ak si už teda musíme požičiavať).
Je férové povedať, že najviac si pre tento imidž pred desiatimi rokmi oddreli Dzurinda s Miklošom. Preto, keď sa Ficovi s Počiatkom počas vypuknutia krízy rozpočet zosypal, pôsobil ich krátky návrat do vlády upokojujúco. Keď sa potom znova vrátil Fico, minimálne v tomto zmenil svoj prístup. Z pohľadu investorov sme tak opäť tí, čo – na európske pomery - akotak držia rozpočtové slovo.
Je im jedno, či Fica motivuje zodpovednosť, strach z toho, čo sa financiám stalo za jeho prvej vlády, alebo ďalšie ambície (socialista, ktorý úspešne konsoliduje a zostáva populárnym, môže byť aj predsedom Európskej komisie). A do veľkej miery je im jedno aj to, akým spôsobom to urobí. Či na základe rozumných reforiem, alebo tie peniaze z ľudí jednoducho vytlčie.
Už to sa považuje za úspech v Európe, kde roky chýbala odvaha a odhodlanie dodržiavať rozpočtové sľuby a pravidlá.
Roaming vymrie, nebude to zadarmo, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Ján Čarnogurský neustále dokazuje, že by nemal byť prezidentom, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz