Pohľad na rozbúrené davy, ktorý nám čoraz častejšie ponúkajú televízne obrazovky, napríklad s vonným označením „jar“, je znepokojujúci. Nakoniec dav ako taký je znepokojujúci, hoci menej, ak ide napríklad o vítanie víťazných hokejistov. Pri davoch, ktoré spomínam, však po družnej radosti niet ani stopy. Spravidla hrozia päsťami či zbraňami, skandujú krvilačné heslá a vyzerajú byť pripravené ich uskutočniť.
Aha, vravím si. Totiž, okrem zážitku aha, ktorý nám spôsobí intenzívny pôžitok, keď niečo náhle pochopíme, existuje v tajnej reči psychológov (každá veda takú má) aj AHA, čo je akronym pre nesvätú trojicu emočných fenoménov. Ide o hnev, nenávisť a agresiu (Anger, Hostility, Aggression).
Nenávisť zvoláva dav
O tejto obávanej trojici napríklad vieme, že keď sa zmocní vlády nad ľudskou dušou, tak okrem iného zla, ktoré napácha, zvýši aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Preto som pred rokmi napísal, že Mečiar škodí zdraviu – zvýšil vtedy dramaticky množstvo hnevu a nenávisti v oboch táboroch, na ktoré sa mu podarilo slovenskú spoločnosť rozdeliť. Tie tábory, ako aj znovu a znovu prepukajúca epidémia AHA, teda hnevu, nenávisti a agresie, pretrvali ako dominantná časť jeho politického odkazu. A to sa internetové anonymné diskusie vtedy iba rodili. Zdvihla vám táto poznámka žlč? No vidíte.
Hnev je, paradoxne, z tej trojice AHA najmenej hrozivý. Ak je ho priveľa, škodí, často však hnev treba, aby človek či hociktorý živočích prežil. Spolu so strachom predstavuje hnev základnú citovú výbavu, ktorá sa stará o energiu a motiváciu pre útek a útok – dve základné modality správania sa všetkého živého v boji o život.