Autor je členom Správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA)
To, čo sa stane na Ukrajine na jeseň tohto roka, ovplyvní nadlho veľmi citeľne celkovú situáciu v Európe. Vrcholí diskusia o tom, či sa Kyjev stane súčasťou Moskvou vytváranej Colnej únie a následne Eurázijskej federácie, alebo podpíše Asociačnú dohodu s Európskou úniou. Ukrajine sa dlhodobo darilo manévrovať medzi západnými štruktúrami a Ruskom. V týchto dňoch sa však toto medziobdobie po rozpade Sovietskeho zväzu končí, a Kyjev sa musí rozhodnúť.
Je paradoxné, že rozhodnutie musia urobiť prezident a vláda, ktorá bola pôvodne považovaná za jasne proruskú. Vonkajší svet dlho nerozumel tomu, že táto vláda sa opiera o ukrajinských oligarchov, ktorých najvyššou prioritou je zachovanie svojho vlastníckeho impéria nadobudnutého v postsovietskej džungli.
Akékoľvek ohrozenie ich vlastníctva teda automaticky znamená aj hrozbu pre vládu v Kyjeve. To je aj hlavný motív, prečo sa ocitla bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková vo väzbe. Pretože to, ako vyrokovala plynové dohody s Vladimirom Putinom, bezprostredne existenčne ohrozilo ich fabriky, ktoré sú vzhľadom na ich výrobný profil životne závislé od ceny energií.